Szybkie Odchudzanie   Zdrowie i Uroda   Wakacje w Siodle   Bilety Autokarowe   Tanie Linie Lotnicze  
  
  Strona Główna
  Aktualności
  Poduszka do Spania
  Bioself Wskaźnik Płodn.
  Stomatologia w Ciąży
  Tydzień po Tygodniu
  Planowanie Ciąży
  Naturalne Planowanie
  Poród
  Oznaki Porodu
  Etapy Porodu
  Poród w Wodzie
  Objawy Ciąży
  Połóg
  Szkoła Rodzenia
  Dolegliwości w ciąży
  Higiena w ciąży
  Gdy Minie Rok
  Nowoczesna Antykoncepcja
  Higiena Rozrodu
  Macierzyństwo
  Inne Dolegliwości Cd.
  Cesarskie Cięcie
  Badania w ciąży
  Karmienie Piersią
  Pierś czy Butelka
  Depresja Poporodowa
  Alergia u Dzieci
  Co jeść w ciąży?
  Łożysko
  Ciąża Mnoga
  Wychowanie Dziecka
  Życie Płciowe
  Małżeństwo i Rodzina
  Etapy Rozwoju
  Becikowe
  Choroby Dziecięce
  Antykoncepcja
  Dieta w Ciąży
  CTLife - Analiza Płodności
  Jak nie zajść w ciąże?
  Jak nie zajść... (cz. II)?
  Chrzest Dziecka - Przygotowania
  Metody Antykoncepcji
  Antykoncepcja Postkoitalna
  Antycepcja Hormonalna
  Antykoncepcja Meżczyzn
  Tabletki Antykoncepcyjne
  Ciekawe strony
  Kontakt
 
 


Dziecko z Alergią

Alergia jest to nadmierna reakcja systemu obronnego organizmu na obecność w nim ciał obcych, tzw. antygenów. Alergia to bez wątpienia najczęstsza choroba dzieci, a zmiany uczuleniowe występują już u najmłodszych, 1-2 miesięcznych niemowląt, a to z uwagi na to, iż system obronny ich organizmu nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Przepuszczalne ściany jelita niemowlęcia nie stanowią problemów dla alergenów, które szybko i z łatwością dostają się do krwioobiegu. Wtedy u dziecka szybko pojawia się stan zapalny, który trwa dopóty, dopóki w organizmie znajdują się choćby śladowe ilości alergenu. Dziecko może być uczulone na wszystko: jedzenie, kurz, pyłki roślin, leki, konserwanty, a i objawy alergii mogą być różne, począwszy od kichania, kataru, sapki, poprzez biegunkę, bóle żołądkowe, wymioty lub objawy skórne: wysypka, obrzęk na twarzy, astma.
U dzieci do najczęstszych chorób alergicznych należą: alergia pokarmowa, układu oddechowego i skóry. Szacuje się, że około 30% niemowląt i małych dzieci cierpi na różnego rodzaju alergie.

Alergia pokarmowa może być jednym z pierwszych sygnałów choroby atopowej i występować już we wczesnym okresie dzieciństwa. Dziecko może odziedziczyć alergię po rodzicach, a nawet uczulić się w łonie matki, dlatego tak ważne jest stosowanie właściwej diety przez kobiety w okresie ciąży, jak również później – w okresie karmienia piersią. Właśnie dla zapobiegania alergii tak ważne jest karmienie piersią w pierwszym okresie życia dziecka, ponieważ mleko matki jest ze swej natury hipoalergiczne. Do mleka matki mogą wszakże przedostawać się niektóre obce białka spożywane przez matkę, które mogą wywołać objawy alergii u dziecka, ale zastosowanie diety pozbawionej najsilniejszych alergenów, zmniejsza prawdopodobieństwo uczuleń. Badania ponadto wykazały, iż niewielka ilość alergenów, znajdująca się w mleku kobiecym, wywołuje u dziecka karmionego piersią rozwój tolerancji, przygotowując je na późniejszy kontakt z coraz bardziej urozmaiconą dietą.
Alergia najczęściej ujawnia się w trzecim i czwartym miesiącu życia, głównie u dzieci karmionych butelką. W przypadku więc konieczności karmienia dziecka mlekiem sztucznym, po konsultacji z lekarzem, należy zastosować mleko modyfikowane hipoalergiczne (typu H.A.). Ponadto nie należy lekceważyć żadnego objawu alergii. Jeśli chore dziecko nie będzie leczone, istnieje niebezpieczeństwo, że będzie ono uczulone na coraz więcej rzeczy (np. szorstka skóra może być reakcją organizmu na białko mleka krowiego i jeżeli zostanie to zlekceważone, wówczas dziecko będą też uczulać inne wprowadzane pokarmy, jak np. jajka). Ponadto alergia pokarmowa może spowodować, że dziecko zacznie źle reagować na inne alergeny, np. roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznawanie objawów uczulenia, odpowiednie karmienie dziecka, jego pielęgnacja oraz dobre leki. Ponadto jeśli dziecko jest alergikiem, nowe pokarmy należy wprowadzać szczególnie ostrożnie, zwracając baczną uwagę na reakcję dziecka. W tym celu zaleca się wprowadzanie do pokarmów produktów jednoskładnikowych; kilkudniowy brak reakcji na dany składnik jest sygnałem do dodania do pokarmu kolejnego składnika. Z alergii pokarmowej dziecko najczęściej wyrasta w 2-3 roku życia, co jest bezpośrednio związane z dojrzewaniem śluzówki przewodu pokarmowego.
Czasami jednak alergia pokarmowa przechodzi we wziewną. Dziecko uczula się na pyłki roślin, sierść zwierząt czy roztocze kurzu domowego i wówczas musi pozostawać pod stałą kontrolą lekarza alergologa.
Generalną zasadą pielęgnowania dziecka z alergią jest baczna jego obserwacja i kontakt z lekarzem w razie wystąpienia objawów niepokojących. Należy pamiętać o posiadaniu domowej apteczki pierwszej pomocy, a niektóre nagłe stany dziecka (np. nadmierna senność, drgawki, nagła duszność) wymagają wręcz wezwania pogotowia ratunkowego.