Sklep z zabawkami dla dzieci

Alergia u dzieci

Ciąża i Poród - Alergia u Dzieci - Alergia Pokarmowa, Oddechowa, Skóry

Dziecko z Alergią

Alergia jest to nadmierna reakcja systemu obronnego organizmu na obecność w nim ciał obcych, tzw. antygenów. Alergia to bez wątpienia najczęstsza choroba dzieci, a zmiany uczuleniowe występują już u najmłodszych, 1-2 miesięcznych niemowląt, a to z uwagi na to, iż system obronny ich organizmu nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Przepuszczalne ściany jelita niemowlęcia nie stanowią problemów dla alergenów, które szybko i z łatwością dostają się do krwiobiegu. Wtedy u dziecka szybko pojawia się stan zapalny, który trwa dopóty, dopóki w organizmie znajdują się choćby śladowe ilości alergenu. Dziecko może być uczulone na wszystko: jedzenie, kurz, pyłki roślin, leki, konserwanty, a i objawy alergii mogą być różne, począwszy od kichania, kataru, sapki, poprzez biegunkę, bóle żołądkowe, wymioty lub objawy skórne: wysypka, obrzęk na twarzy, astma.
U dzieci do najczęstszych chorób alergicznych należą: alergia pokarmowa, układu oddechowego i skóry. Szacuje się, że około 30% niemowląt i małych dzieci cierpi na różnego rodzaju alergie.

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa może być jednym z pierwszych sygnałów choroby atopowej i występować już we wczesnym okresie dzieciństwa. Dziecko może odziedziczyć alergię po rodzicach, a nawet uczulić się w łonie matki, dlatego tak ważne jest stosowanie właściwej diety przez kobiety w okresie ciąży, jak również później – w okresie karmienia piersią. Właśnie dla zapobiegania alergii tak ważne jest karmienie piersią w pierwszym okresie życia dziecka, ponieważ mleko matki jest ze swej natury hipoalergiczne. Do mleka matki mogą wszakże przedostawać się niektóre obce białka spożywane przez matkę, które mogą wywołać objawy alergii u dziecka, ale zastosowanie diety pozbawionej najsilniejszych alergenów, zmniejsza prawdopodobieństwo uczuleń. Badania ponadto wykazały, iż niewielka ilość alergenów, znajdująca się w mleku kobiecym, wywołuje u dziecka karmionego piersią rozwój tolerancji, przygotowując je na późniejszy kontakt z coraz bardziej urozmaiconą dietą.

Alergia najczęściej ujawnia się w trzecim i czwartym miesiącu życia, głównie u dzieci karmionych butelką. W przypadku więc konieczności karmienia dziecka mlekiem sztucznym, po konsultacji z lekarzem, należy zastosować mleko modyfikowane hipoalergiczne (typu H.A.). Ponadto nie należy lekceważyć żadnego objawu alergii. Jeśli chore dziecko nie będzie leczone, istnieje niebezpieczeństwo, że będzie ono uczulone na coraz więcej rzeczy (np. szorstka skóra może być reakcją organizmu na białko mleka krowiego i jeżeli zostanie to zlekceważone, wówczas dziecko będą też uczulać inne wprowadzane pokarmy, jak np. jajka). Ponadto alergia pokarmowa może spowodować, że dziecko zacznie źle reagować na inne alergeny, np. roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznawanie objawów uczulenia, odpowiednie karmienie dziecka, jego pielęgnacja oraz dobre leki. Ponadto jeśli dziecko jest alergikiem, nowe pokarmy należy wprowadzać szczególnie ostrożnie, zwracając baczną uwagę na reakcję dziecka. W tym celu zaleca się wprowadzanie do pokarmów produktów jednoskładnikowych; kilkudniowy brak reakcji na dany składnik jest sygnałem do dodania do pokarmu kolejnego składnika. Z alergii pokarmowej dziecko najczęściej wyrasta w 2-3 roku życia, co jest bezpośrednio związane z dojrzewaniem śluzówki przewodu pokarmowego.

Czasami jednak alergia pokarmowa przechodzi we wziewną. Dziecko uczula się na pyłki roślin, sierść zwierząt czy roztocze kurzu domowego i wówczas musi pozostawać pod stałą kontrolą lekarza alergologa.
Generalną zasadą pielęgnowania dziecka z alergią jest baczna jego obserwacja i kontakt z lekarzem w razie wystąpienia objawów niepokojących. Należy pamiętać o posiadaniu domowej apteczki pierwszej pomocy, a niektóre nagłe stany dziecka (np. nadmierna senność, drgawki, nagła duszność) wymagają wręcz wezwania pogotowia ratunkowego.