Szybkie Odchudzanie   Zdrowie i Uroda   Wakacje w Siodle   Bilety Autokarowe   Tanie Linie Lotnicze  
  
  Strona Główna
  Aktualności
  Poduszka do Spania
  Bioself Wskaźnik Płodn.
  Stomatologia w Ciąży
  Tydzień po Tygodniu
  Planowanie Ciąży
  Naturalne Planowanie
  Poród
  Oznaki Porodu
  Etapy Porodu
  Poród w Wodzie
  Objawy Ciąży
  Połóg
  Szkoła Rodzenia
  Dolegliwości w ciąży
  Higiena w ciąży
  Gdy Minie Rok
  Nowoczesna Antykoncepcja
  Higiena Rozrodu
  Macierzyństwo
  Inne Dolegliwości Cd.
  Cesarskie Cięcie
  Badania w ciąży
  Karmienie Piersią
  Pierś czy Butelka
  Depresja Poporodowa
  Alergia u Dzieci
  Co jeść w ciąży?
  Łożysko
  Ciąża Mnoga
  Wychowanie Dziecka
  Życie Płciowe
  Małżeństwo i Rodzina
  Etapy Rozwoju
  Becikowe
  Choroby Dziecięce
  Antykoncepcja
  Dieta w Ciąży
  CTLife - Analiza Płodności
  Jak nie zajść w ciąże?
  Jak nie zajść... (cz. II)?
  Chrzest Dziecka - Przygotowania
  Metody Antykoncepcji
  Antykoncepcja Postkoitalna
  Antycepcja Hormonalna
  Antykoncepcja Meżczyzn
  Tabletki Antykoncepcyjne
  Ciekawe strony
  Kontakt
 
 


Chrzest święty – jak się przygotować do tego wydarzenia?


Sakrament chrztu świętego to jeden z najważniejszych sakramentów dla katolika. Jednak rodzice decydujący się ochrzcić swoje dziecko nie zawsze są w pełni świadomi jakie skutki on niesie i nie wiedzą jak się odpowiednio do niego przygotować. Tymczasem właśnie podczas sakramentu chrztu świętego nasze maleństwo zostanie przyjęte do wspólnoty katolickiej i zostanie zgładzony grzech pierworodny.

Rodzice chrzestni

Wybór rodziców chrzestnych to wbrew pozorom bardzo ważna decyzja. Nie musi to być ktoś z rodziny, jednak chrzestnym może zostać tylko osoba wierząca i praktykująca wiarę katolicką. Pamiętajmy też, że to chrzestni zaraz po rodzicach przejmują odpowiedzialność nad duchowym i religijnym wychowaniem naszej pociechy. Powinniśmy więc zadbać, aby były to osoby godne zaufania, takie którym bez wahania powierzylibyśmy opiekę nad naszym dzieckiem, w sytuacji kiedy nam się coś stanie.

Jak wybrać ubranko na chrzest

Każda mama chce, aby jej dziecko pięknie wyglądało, także podczas chrztu. Dlatego też maluchom kupuje się specjalne ubranka, najczęściej w białym kolorze, który symbolizuje czystość, niewinność i radość. Kupując maluszkowi ubranko do chrztu, pamiętajmy, aby zostało one wykonane z dobrej jakości materiałów, najlepiej bawełny i było dobrane do pory roku. Warto zwrócić uwagę, że w kościele może być chłodno, nawet latem, dlatego można zabrać dodatkowy kocyk, którym okryje się malucha, aby nie zmarzł. 

Szatka do chrztu

Biała szatka do chrztu św. symbolizuje Chrystusa. Ma ona kształt kwadratu, rzadziej rombu lub półkola. Podczas obrzędu chrztu, kapłan nakłada szatkę na dziecko, wypowiadając jego imię i  słowa: stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Szatkę powinna kupić chrzestna.

Świeca do chrztu

Zapalona świeca symbolizuje odrodzenie i oświecenie. Świecę do chrztu powinien kupić ojciec chrzestny, który będzie ją trzymał także podczas obrzędu chrztu. Wtedy też kapłan wypowiada słowa: Podtrzymywanie tego światła powierza się Wam, rodzice i chrzestni, aby Wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze, jak dziecko światłości, a trwając w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem ze wszystkimi Świętymi w Niebie.

Szatka do chrztu, ubranko chrzcielne oraz świeca to elementy bez których sakrament włączenia dziecka do wspólnoty katolickiej nie może się odbyć. Warto wcześniej zaopatrzyć się w te przedmioty, chociaż ubranko najlepiej kupić  na dwa, trzy tygodnie przed chrztem, aby nie okazało się za małe.

Zarówno świece do chrztu jak i szatki czy ubranka chrzcielne kupimy nie tylko w sklepach dla dzieci, ale także w hurtowni z dewocjonaliami np http://dlakatolika.pl/ Znajdziemy tam bardzo duży wybór produktów w zdecydowanie niższych cenach niż w sklepach detalicznych, naliczających dodatkową prowizję. Można umówić się wcześniej z rodzicami chrzestnymi kto co kupuje, aby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy.