Sklep z zabawkami dla dzieci

Dieta w ciąży

Ciąża i Poród - Zdrowa, Zrównoważona Dieta w Ciąży

Zdrowa, zrównoważona dieta w ciąży

Dieta to sposób odżywiania się człowieka oparty na zasadach fizjologicznego zapotrzebowania. Prawidłowe ustalenie diety pod względem ilościowym ma na celu pokrycie zużycia energii związanej z przemianą podstawową, pracą mięśni, wzrostem. Dietę jakościową ustala się w zależności od rodzaju choroby, na jaką cierpi zainteresowany. Właściwa dieta pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, tak ważnej do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu żywego.

TABLETKI NA ODCHUDZANIE

Największy Wybór – Sprawdzone i Godne Zaufania – Niskie Ceny
TABLETKI ODCHUDZAJĄCE ONLINE

Organizm kobiety ciężarnej wykonuje dużą pracę polegającą na stworzeniu prawidłowych warunków dla rozwoju dziecka. Badania wykazały ścisłą korelację pomiędzy stanem zdrowia dzieci po urodzeniu a dietą matki w czasie ciąży. Zdecydowana większość kobiet, które stosowały dietę, urodziło zdrowe dzieci. Natomiast tylko co dziesiąta kobieta, która nie odżywiała się prawidłowo w czasie ciąży, urodziła zdrowe dziecko, pozostałe dzieci urodziły się przedwcześnie, bądź z wadami wrodzonymi. Stwierdzono także, iż odpowiednia dieta w czasie ciąży może mieć znaczenie w przyszłości, gdyż wpływa bezpośrednio na rozwój narządów u jej dziecka. Żywienie kobiety ciężarnej powinno być od początku pełnowartościowe i powinno zawierać wszelkie niezbędne składniki potrzebne do budowy tkanki dziecka. Należy przy tym pamiętać o unikaniu przekarmienia.

Okresy ciąży a dieta

Pierwszy okres ciąży nie wymaga zwiększenia produktów energetycznych. Natomiast należy zwrócić uwagę na spożywanie mleka, serów białych, chudego mięsa, ryb, owoców i warzyw. Natomiast w drugiej połowie ciąży, na skutek gwałtownego wzrostu płodu zwiększa się zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe, co przejawia się we wzroście zapotrzebowania energetycznego o około 300 kalorii. Należy pamiętać, iż dzięki sprawnemu funkcjonowaniu łożyska i naczyniom krwionośnym, dziecko otrzymuje z organizmu matki wszystkie potrzebne do wzrostu związki, nawet kosztem jej zdrowia. Sytuacja taka występuje czasami np. przy niskiej podaży wapnia, kiedy można zauważyć znaczne osłabienie uzębienia matki, lub też przy zbyt małym dowozie żelaza dochodzić może do niedokrwistości u matki. Dlatego też właściwa dieta w ciąży zapewnia organizmowi pokrycie zapotrzebowania na podstawowe składniki odżywcze takie jak białko, węglowodany, tłuszcze oraz witaminy i sole mineralne.

Tłuszcze należy spożywać w ilościach umiarkowanych, ponieważ ich nadmiar powoduje otyłość. Należy również zmniejszyć spożywanie węglowodanów (cukrów i słodyczy) na korzyść owoców i warzyw, zawierających błonnik niezbędny w procesie trawienia i zapobiegający zaparciom. Spożycie litra mleka dziennie w dużym stopniu zaspokaja zapotrzebowanie na wapń i fosfor, które mogą być dodatkowo uzupełnione przez spożycie jajek, brukselki, marchewki, buraków czy chleba razowego. Składniki te są niezwykle ważne w organizmie ciężarnej, gdyż stanowią główny budulec kości i szkieletu. Ponadto wapń obniża ciśnienie tętnicze ciężarnej. Niedobory żelaza z kolei można uzupełnić spożywając produkty zawierające ten pierwiastek, a w szczególności: żółtka, wątrobę, ryby i owoce.

Bardzo ważnym w diecie kobiety ciężarnej powinien być cynk. Jego niedobór bowiem wiąże się z występowaniem małej masy urodzeniowej płodów. W codziennych posiłkach należy również uwzględnić składniki mineralne i witaminy. Często ten element należy konsultować z lekarzem, gdyż niedobór pewnych witamin może spowodować konieczność dodatkowego podawania tych związków, z kolei spożycie nadmiernej ilości innych witamin może prowadzić do uszkodzenia dziecka. Jedną z ważniejszych witamin, jest kwas foliowy, którego zapotrzebowanie wzrasta szczególnie na początku ciąży, w związku z szybkim rozwojem łożyska, płodu i gruczołów piersiowych.

Jego niedostateczne spożycie zwiększa ryzyko wad rozwojowych płodu. Witaminę tę można uzupełnić spożywając szpinak, karczoch, gorczycę, owoce cytrusowe, groszek, soczewicę, fasolę. Jednak produkty te nie zapewniają całkowitego zapotrzebowania na kwas foliowy. Do innych, równie ważnych grup witamin, niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu należą: witamina B12 – odpowiedzialna za prawidłowe podziały komórkowe i produkcję białka, witamina B6 – która odpowiada za prawidłową czynność czerwonych krwinek oraz odporność ustroju, witamina A niezbędna do prawidłowego funkcjonowania oczu oraz skóry, oraz witamina C – przeciwdziała infekcjom i wzmacnia organizm. Powyższe witaminy należy uzupełniać, uwzględniając w diecie: mięso, wątrobę, ziarno, owoce, warzywa, jajka, mleko. Dzięki odpowiedniej diecie, przyjmowanie preparatów wielowitaminowych z reguły nie jest konieczne. Dietetycy radzą, iż w okresie ciąży, posiłki powinny być urozmaicone, łatwo strawne, dobrze przyswajalne i smaczne. W diecie należy również uwzględnić odpowiednią ilość płynów. A przede wszystkim należy spożywać posiłki częściej, za to w małych ilościach. To pozwoli uniknąć zgagi, wzdęć, zaparć oraz nadmiernego przytycia.