Sklep z zabawkami dla dzieci

Dolegliwości w ciąży

Ciąża i Poród - Dolegliwości w Ciąży i Sposoby na Nie

Ciążowe dolegliwości i sposoby na nie

W okresie ciąży, przyszła mama, oprócz szczęścia z narodzin dziecka, odczuwa też często różne dolegliwości, jak: zgagę, mdłości, dokuczają jej żylaki i bóle pleców. Jednym niedogodnościom można zapobiec, a inne jedynie skutecznie zwalczać. Przyczyną większości dolegliwości ciążowych są zmiany hormonalne, jakie zachodzą w tym okresie w organizmie kobiety. One ponoszą winę za poranne mdłości, problemy ze snem, ale także mają ogromny wpływ na psychikę kobiety, która na początku ciąży może czuć się rozdrażniona i miewać zmienne nastroje.

Poranne mdłości i wymioty

Poranne mdłości i wymioty dotyczą 80% ciąż i dokuczają w pierwszym trymestrze ciąży. Występują zazwyczaj w godzinach porannych i są wynikiem wysokiego poziomu hormonu HCG, ale mogą być także wywołane stresem, przemęczeniem, wyostrzonym powonieniem, a także nadmiarem kwasów żołądkowych. Naukowcy udowodnili także, iż nudności w ciąży są związane ze spożyciem dużych ilości cukru, alkoholów, oleju oraz mięsa, natomiast produkty zbożowe z znacznie rzadziej wywołują złe samopoczucie . Najlepszym sposobem na powstrzymanie porannych nudności jest wypicie powoli szklanki wody, ciepłego mleka lub zjedzenie kromki chrupkiego chleba albo krakersa, jeszcze przed wstaniem z łóżka. W ciągu dnia posiłki należy spożywać często, za to w małych ilościach, a także pić dużo wody niegazowanej z dodatkiem cytryny. Do potraw można dodać imbir, który stanowi naturalny środek przeciwwymiotny. Pomocna może okazać się również herbata miętowa.

Częste oddawanie moczu

Częste oddawanie moczu to problem pojawiający się na początku ciąży, a także w trzecim trymestrze ciąży. Może być to spowodowane zwiększoną objętością płynu w organizmie, doskonalszą sprawnością nerek, które szybciej pozbywają się szkodliwych produktów przemiany materii, a także powiększającą się macicą, która uciska na pęcherz. Sposobem na tę dolegliwość może być jedynie ograniczenie spożycia płynów wieczorem – aby uniknąć częstego wstawania w nocy. W ciągu dnia nie należy ograniczać picia, ponieważ niedostateczna ilość płynów, a także wstrzymywanie moczu mogą prowadzić do infekcji układu moczowego.

Zaparcia

W ciąży jelita się rozciągają i pracują mniej wydajnie, co powoduje, że trawienie i wydalanie przebiega wolniej. Sytuacja może pogarszać się w miarę, jak dziecko rośnie w macicy. Ponadto powodem nasilenia tej dolegliwości może być stosowanie preparatów żelaza. Jedynym sposobem przeciwdziałania, bądź zapobiegania zaparciom jest właściwa dieta oraz spożywanie dużej ilości wody oraz soków owocowych i warzywnych, najlepiej świeżo wyciskanych. Ponadto w diecie powinno znaleźć się dużo produktów zawierających błonnik: owoce – także suszone, pełnoziarniste pieczywo, otręby pszenne, dużo surówek. Również ćwiczenia, codzienne spacery, pływanie wpływają na zmniejszenie dolegliwości.

Zgaga

Zgaga lub refluks to dolegliwość, która może pojawić się na początku ciąży – w związku ze zmianami hormonalnymi, ale także pod koniec ciąży – z powodu ucisku macicy na żołądek i wolniejszego przesuwania się pokarmu. To powoduje, że kwasy żołądkowe przedostają się do przełyku, powodując uczucie pieczenia. Jedzenie tłustych i ostrych pokarmów oraz picie alkoholu i napojów gazowanych może nasilić dolegliwości. Zaleca się częste jedzenie posiłków lekkostrawnych, picia dużo płynów (soków lub herbaty miętowej albo słabej herbaty zielonej), a także odpoczynek po jedzeniu w pozycji siedzącej lub półleżącej. Pomocne mogą być tu również sprawdzone migdały.

Bezsenność

Bezsenność może być wywołana wieloma czynnikami: koniecznością częstego oddawania moczu, kurczami mięśni, bólami kręgosłupa, trudnościami w znalezieniu wygodnej pozycji, czy też rosnącym brzuchem i energicznymi ruchami dziecka. Specjaliści radzą, iż należy w tej sytuacji ograniczyć picie herbaty przez snem, ostatni lekkostrawny posiłek zjeść co najmniej dwie godziny przed snem. Przed snem zaleca się także wieczorny spacer, przewietrzenie pokoju, wypicie naparu z melisy. Najkorzystniejszą pozycją do sprania jest pozycja na boku, z małą poduszką między kolanami, dzięki czemu wartości odżywcze lepiej docierają do łożyska.

Skurcze

Skurcze – są to ostre skurcze mięśni, najczęściej łydek. Zazwyczaj szybko ustępują i nie są niebezpieczne. Przyczyną dolegliwości jest niski poziom wapnia, potasu i magnezu oraz nadmiar fosforu. Pomóc może zmniejszenie spożycia fosforu – głównie wędliny, oraz zwiększenie spożycia produktów bogatych w magnez i wapń – przetwory mleczne, suszone morele, czekolada. Natomiast gdy pojawi się kurcz nogi, energiczne rozmasowanie oraz postawienie stopy na chłodnej podłodze może przynieść ulgę.

Bóle kręgosłupa

W okresie ciąży stawy biodrowo-krzyżowe rozluźniają się, by umożliwić dziecku narodziny. Jednocześnie rośnie brzuch oraz zwiększa się masa ciała, co powoduje większe obciążenie kręgosłupa, szczególnie w części lędźwiowej. W związku z tym im mniej kobiecie przybędzie kilogramów ponad zalecaną normę, tym mniejsze będzie obciążenie kręgosłupa i bóle. Oczywiście niezbędna jest tu również codzienna gimnastyka, a także unikanie długiego spania, garbienia się, zakładania nogi na nogę. Także, przy podnoszeniu czegoś z podłogi należy przykucnąć, bądź przyklęknąć.

Kłopoty z oddychaniem pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży, kiedy to powiększająca się macica uciska przeponę i płuca. Ulgę odczuwa się dopiero zazwyczaj, gdy brzuch, przygotowując się do porodu, obniża się. Aby sobie pomóc należy spać z wysoko uniesioną głową, by jak najbardziej zmniejszyć ucisk na przeponę.

Rozstępy

Rozstępy – początkowo różowe, a potem białe lub sine linie na skórze pojawiają się około 6-8 miesiąca ciąży, najczęściej na udach, biodrach, brzuchu lub piersiach. Powstają w wyniku niszczenia włókien tkanki łącznej pod wpływem hormonów. Ich powstawaniu sprzyjają czynniki dziedziczne, duży przyrost masy ciała i jasna karnacja. Chcąc uniknąć pojawienia się rozstępów należy starać się nie przytyć więcej, niż jest zalecane, unikać słodyczy i produktów wysokoenergetycznych oraz gimnastykować się. Od połowy ciąży można także stosować kremy przeciw rozstępom, które uelastyczniają skórę.

Hemoroidy

U co trzeciej ciężarnej naczynia żylne odbytnicy poszerzają się, co dodatkowo może być wywołane zaparciami. Hemoroidy mogą powodować swędzenie, ból lub krwawienie. Bezwzględnie należy z nimi walczyć, ponieważ mogą sprawić kłopot podczas porodu. Po porodzie najczęściej wchłaniają się, ale niekiedy wymagają także leczenia. Działając zapobiegawczo należy przede wszystkim unikać zaparć. Ponadto należy spać na boku, aby nie uciskać na żyły odbytnicy, a także unikać długotrwałego stania lub siedzenia. Gdy hemoroidy już się pojawią pomoc stanowią nasiadówki w naparze rumianku, kory dębu lub kasztanowca, a także dostępne w aptekach środki farmakologiczne.

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – niektóre kobiety w czasie kaszlu, śmiechu lub biegania popuszczają mocz. Spowodowane jest to uciskiem na pęcherz moczowy oraz mięśnie dna miednicy. Dolegliwość ta może być zmniejszona przez wykonywanie w czasie ciąży odpowiednich ćwiczeń mięśni krocza i cewki moczowej, tzw. ćwiczeń Kegla (ćwiczenia te polegają na częstym, naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni pośladków i krocza oraz kilkakrotnym zatrzymywaniu strumienia moczu podczas jego oddawania). Leczenia nie wymaga i po porodzie najczęściej ustępuje samoistnie.