Szybkie Odchudzanie   Zdrowie i Uroda   Wakacje w Siodle   Bilety Autokarowe   Tanie Linie Lotnicze  
  
  Strona Główna
  Aktualności
  Poduszka do Spania
  Bioself Wskaźnik Płodn.
  Stomatologia w Ciąży
  Tydzień po Tygodniu
  Planowanie Ciąży
  Naturalne Planowanie
  Poród
  Oznaki Porodu
  Etapy Porodu
  Poród w Wodzie
  Objawy Ciąży
  Połóg
  Szkoła Rodzenia
  Dolegliwości w ciąży
  Higiena w ciąży
  Gdy Minie Rok
  Nowoczesna Antykoncepcja
  Higiena Rozrodu
  Macierzyństwo
  Inne Dolegliwości Cd.
  Cesarskie Cięcie
  Badania w ciąży
  Karmienie Piersią
  Pierś czy Butelka
  Depresja Poporodowa
  Alergia u Dzieci
  Co jeść w ciąży?
  Łożysko
  Ciąża Mnoga
  Wychowanie Dziecka
  Życie Płciowe
  Małżeństwo i Rodzina
  Etapy Rozwoju
  Becikowe
  Choroby Dziecięce
  Antykoncepcja
  Dieta w Ciąży
  CTLife - Analiza Płodności
  Jak nie zajść w ciąże?
  Jak nie zajść... (cz. II)?
  Chrzest Dziecka - Przygotowania
  Metody Antykoncepcji
  Antykoncepcja Postkoitalna
  Antycepcja Hormonalna
  Antykoncepcja Meżczyzn
  Tabletki Antykoncepcyjne
  Ciekawe strony
  Kontakt
 
 


Higiena podczas ciąży

Słowo „higiena” nie ogranicza się w tym przypadku wyłącznie do dbania o czystość ciała na zewnątrz. Oznacza to również, a raczej przede wszystkim, zwrócenie szczególnej uwagi na kondycję psychiczną, fizyczną, samopoczucie, zdrowie zarówno matki, jak i maluszka, oraz w miarę dobrą aktywność fizyczną. Istotne jest także właściwe odżywianie. Kategorycznie zabronione są używki takie, jak papierosy czy alkohol, o narkotykach w ogóle nie wspomniawszy! Te, przyjmowane nawet w tych małych ilościach, mogą być bardzo niebezpieczne dla nienarodzonego, wciąż intensywnie rozwijającego się w łonie matki, dziecka.
Bardzo ważne jest zachowanie prawidłowej kondycji fizycznej, a więc nie rezygnowanie z ruchu! Do pewnego momentu, o ile nie ma żadnych komplikacji związanych z przebiegiem ciąży, jak najbardziej można uprawiać na przykład pływanie, chodzić na spacery czy chodzić na specjalną gimnastykę, przeznaczoną dla kobiet ciężarnych. Jeśli jednak kobieta źle znosi ciążę i gdy przebiega ona nieprawidłowo, należy zrezygnować z uprawiania sportu. Pod żadnym pozorem jednak nie wolno trenować łyżwiarstwa, jeździć na nartach czy uprawiać jakiekolwiek sporty ekstremalne, podczas których ryzyko doznania urazu bądź kontuzji jest bardzo realne. I to odnosi się zarówno w stosunku do tych kobiet, które źle znoszą ciążę, jak i do tych, które nie mają żadnych problemów i wszystko przebiega u nich zgodnie z planem. W tym drugim przypadku, do pewnego momentu oczywiście, można nawet korzystać z sauny, ale nie za długo.
Jeśli chodzi o podróż, to trzeba wiedzieć, że transport lotniczy w przypadku kobiet w ciąży nie jest zabroniony, ale na pewno niewskazany w trakcie ostatnich czterech tygodni, ponieważ turbulencje i różnego rodzaju wibracje w powietrzu mogą spowodować przedwczesny poród. I co ważne, powinny to być w miarę krótkie trasy. Wybierając samochód, istotne, by ciężarna kobieta go nie prowadziła. Będąc pasażerem, powinna mimo wszystko zapinać pasy, ze względu na bezpieczeństwo, jakby nie patrzeć… dwóch osób! W czasie takiej podróży warto robić krótkie przerwy.
Podczas ciąży kobiety są szczególnie narażone na wystąpienie u nich próchnicy, wobec czego wówczas powinny szczególnie dbać o stan ich jamy ustnej, a więc odwiedzać w miarę często dentystę oraz dosyć często myć zęby, przynajmniej po każdym posiłku. Jeśli chodzi o higienę ciała, to przede wszystkim prysznic. Ważne, by woda, w której się kąpiemy, nie przekraczała 36 stopni Celsjusza. Kąpiel taka nie powinna również trwać zbyt długo, a więc przekraczać piętnastu minut. Co do kosmetyków, to warto zainwestować w te specjalnie przeznaczone dla kobiet ciężarnych. W trakcie kąpieli, w celu wzmocnienia mięśni i okolic klatki piersiowej, dobrze jest polewać sutki letnią lub zimną wodą, a później je do sucha wytrzeć.
Bielizna koniecznie musi być codziennie zmieniana i powinna być przewiewna, najlepiej żeby wykonana była z bawełny. Koniecznie trzeba uważać, żeby nie poślizgnąć się w łazience! A więc warto zakupić specjalną matę antypoślizgową w tym celu.
Higiena odnosi się w tym przypadku również do kwestii przyjmowania lekarstw. Niektóre można łykać, a niektóre są surowo wzbronione. I mimo, że informacje takie muszą być zawarte na ulotce dołączonej zawsze do opakowania, to nie wolno zażywać niczego na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem.