Sklep z zabawkami dla dzieci

Jak nie zajść w ciążę?

Ciąża i Poród - Jak Nie Zajść w Ciążę? Metody Antykoncepcji

Jak nie zajść w ciążę? – cz. 2

Metody antykoncepcyjne cd.

Istnieje także metoda chemiczna, która polega na wprowadzeniu do pochwy przez kobietę specjalnej globulki na 5-10 minut przed planowanym stosunkiem. Tam rozpuszcza się, tworząc środek chemiczny, „zabijający” plemniki, uniemożliwiając im przedostanie się dalej, do komórki jajowej. Aby metoda była skuteczna, przy każdym następnym stosunku należy wkładać nową globulkę i nie wypłukiwać jej z wewnątrz przez jakieś sześć godzin po współżyciu. Pomimo tych środków ostrożności, metoda mało skuteczna, bowiem nawet 20 na 100 stosujących ją kobiet w ciągu roku zachodzi w ciążę. Tymczasem, środki plemnikobójcze w połączeniu z prezerwatywą dają niemal 100% skuteczności!

Wkładki domaciczne

Wkładki domaciczne, zwane spiralami, zakładane są kobietom wewnątrz macicy w gabinecie ginekologicznym. Razem z pojemnikiem hormonalnym, zmieniającym śluzówkę macicy w razie ewentualnego zapłodnienia, uniemożliwiając tym samym zagnieżdżenie się komórki jajowej, dają prawie 100% skuteczności, bowiem od 0,2 do 1 na 100 kobiet stosujących tę metodę (w ciągu trzech lat, bo co tyle trzeba ją wymieniać) zachodzi w ciążę. Nie jest to jednak sposób na uniknięcie ciąży dla kobiet mających problemy z ostrymi stanami zapalnymi narządu rodnego, niewyleczonym przewlekłym nawracającym zapaleniem przydatków, schorzeniami, które mogą się zaostrzyć w czasie stanów zapalnych (np. zapaleniem wsierdzia lub chorobą zastawek serca), ze schorzeniami, przy których obniża się naturalna odporność organizmu (AIDS, cukrzyca) oraz ze zmianami w macicy (m.in. mięśniakami).

Pigułki hormonalne

Najbardziej skuteczną metodą są jednak pigułki hormonalne, które nie dość, że wpływają na regulację cyklu miesiączkowego, to również powodują, że plemniki nie są praktycznie w stanie przedostać się do komórki jajowej, ponieważ pigułki powodują zmianę w konsystencji śluzu. Poza tym nawet, gdyby doszło do ewentualnego zapłodnienia, komórka jajowa nie ma się gdzie zagnieździć w macicy, gdyż hormony uwalniane przez pigułkę skutecznie to uniemożliwiają. Aby zażywać pigułki, należy udać się do ginekologa, który dobierze nam je indywidualnie, ponieważ jest ich około 30 rodzajów. Poza tym, aby metoda ta była tak bardzo skuteczna, jak być powinna (a więc około o,5 kobiet na 100 stosujących ją w ciągu roku zajdzie w ciążę), należy pigułki stosować regularnie. A o tym niestety wiele pań zapomina, i stąd niepożądane zapłodnienie. Metody tej nie mogą stosować osoby z jakimikolwiek problemami z układem krążenia. Trzeba pamiętać jednak, że nie jest to metoda bez skutków ubocznych – mniej zawierają pigułki jednoskładnikowe, przeznaczone dla młodych dziewczyn oraz matek karmiących, ale też są dużo mniej skuteczne.

Plastry

Bardzo dobre są także specjalne plastry, które nakleja się raz na tydzień w jedno miejsce: na przykład na ramię, brzuch lub pośladek. Stosuje się je przez trzy tygodnie, a później robi przerwę, na miesiączkę. Później zaczyna się od nowa. Można również udać się do lekarza po zastrzyk hormonalny. Powtarza się to co jakieś trzy miesiące.

Postinor duo

Ostatnią metodą, dość ryzykowną, ale zarazem „ratunkową”, jest tak zwana „pigułka dzień po”, czyli Postinor duo. Polega to mniej więcej na tym, że w momencie nieplanowanego lub „niekontrolowanego” stosunku, należy w ciągu 72 godzin zażyć tenże środek. Nie jest to środek wczesnoporonny, który jest zakazany, ale po prostu uniemożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy. Metoda potępiana przez Kościół z punktu widzenia moralnego.