Szybkie Odchudzanie   Zdrowie i Uroda   Wakacje w Siodle   Bilety Autokarowe   Tanie Linie Lotnicze  
  
  Strona Główna
  Aktualności
  Poduszka do Spania
  Bioself Wskaźnik Płodn.
  Stomatologia w Ciąży
  Tydzień po Tygodniu
  Planowanie Ciąży
  Naturalne Planowanie
  Poród
  Oznaki Porodu
  Etapy Porodu
  Poród w Wodzie
  Objawy Ciąży
  Połóg
  Szkoła Rodzenia
  Dolegliwości w ciąży
  Higiena w ciąży
  Gdy Minie Rok
  Nowoczesna Antykoncepcja
  Higiena Rozrodu
  Macierzyństwo
  Inne Dolegliwości Cd.
  Cesarskie Cięcie
  Badania w ciąży
  Karmienie Piersią
  Pierś czy Butelka
  Depresja Poporodowa
  Alergia u Dzieci
  Co jeść w ciąży?
  Łożysko
  Ciąża Mnoga
  Wychowanie Dziecka
  Życie Płciowe
  Małżeństwo i Rodzina
  Etapy Rozwoju
  Becikowe
  Choroby Dziecięce
  Antykoncepcja
  Dieta w Ciąży
  CTLife - Analiza Płodności
  Jak nie zajść w ciąże?
  Jak nie zajść... (cz. II)?
  Chrzest Dziecka - Przygotowania
  Metody Antykoncepcji
  Antykoncepcja Postkoitalna
  Antycepcja Hormonalna
  Antykoncepcja Meżczyzn
  Tabletki Antykoncepcyjne
  Ciekawe strony
  Kontakt
 
 


Macierzyństwo: zmęczenie i radość …

Zachowania macierzyńskie według psychologów charakteryzują się przede wszystkim przywiązaniem matki do swego potomstwa. Liczne doświadczenia przeprowadzone na zwierzętach wykazały przy tym, że tendencja ta może być najsilniejszą ze wszystkich, większą nawet niż potrzeba zaspokojenia pragnienia czy głodu. Naukowcy odkryli też, że np. owca uczy się rozpoznawać zapach swojego jagnięcia już po trzech godzinach od jego urodzenia. U ludzi oprócz przyczyn biologicznych istnieją również czynniki natury psychospołecznej, które odgrywają podstawową rolę w postawie opiekuńczości względem dziecka.

Macieżyństwo jest indywidualnym doświadczeniem kobiety, nadającym jej zupełnie nową tożsamość. Można chyba postawić tezę, że macierzyństwo będzie spełnione i szczęśliwe, kiedy wyniknie ze świadomej, zgodnej decyzji dwojga osób, przygotowanych duchowo i materialnie na posiadanie dziecka. Z tej racjonalnej decyzji, podjętej w odpowiednim dla obojga rodziców czasie ma powstać bowiem nowe życie, za które należy wziąć ogromną odpowiedzialność. Macierzyństwo to nie tylko zachowania opiekuńcze. To przede wszystkim troska o zapewnienie odpowiedniego rozwoju duchowego i intelektualnego, potrzeba wychowania dziecka na dobrego, mądrego człowieka. Z chwilą kiedy kobieta zostaje matką dociera do niej myśl, że macierzyństwo to nie tylko biologia i cielesność, ale coś, co sięga dużo głębiej.
Często bywa tak, że mimo świadomego zaplanowania potomstwa i dobrego przygotowania teoretycznego, fakt pojawienia się małego człowieka na świecie weryfikuje większość wcześniejszych o tym wyobrażeń. Opowiadania koleżanek o bólach porodowych zupełnie nie przystają do tego Twojego bólu, który właśnie przeżyłaś, a nieprzespane noce, o których również Twoi znajomi kiedyś ci wspominali - zaczynasz teraz odczuwać na własnej skórze. Wszystko, czego doświadczasz (głównie w ciągu pierwszych dwóch-trzech miesięcy), jest nowe i trudne. Musisz nauczyć się karmić, pielęgnować, nieustannie koncentrować na dziecku, wyczuwać i zaspokajać wszystkie jego potrzeby zarówno w ciągu dnia jak i nocy. Zmieniają się twoje priorytety, zmienia się cały świat, a także poczucie czasu. Zmęczenie, niewyspanie, stres, huśtawka nastrojów czasami mogą wydawać się ponad ludzkie siły. A jednak kobieta jest w stanie wszystko pokonać, jest w stanie nie tylko przyzwyczaić się do tego nowego stanu, ale jest także zdolna czerpać z niego radość. Każdy bowiem nowy dzień, tydzień i miesiąc przynosi nowe doświadczenia i uczucia. Dziecko zmienia się i rozwija bardzo szybko, nabywa tak wiele nowych umiejętności w tak krótkim czasie, że obserwacja tego daje powody do dumy i radości. Pierwszy uśmiech, pierwsze słowo, pierwszy krok wynagradzają wszystkie trudy zmęczonej codzienności. Absorbująca zmienność przyzwyczajeń, wyglądu, umiejętności wciąga rodziców w ten jakże fascynujący świat ich dziecka. Warto nauczyć się postrzegać macierzyństwo jako wielką, zaskakującą przygodę. Trud i poświęcenie potrzebne do opieki i wychowania dziecka bardzo szybko zostaną wynagrodzone prawidłowym rozwojem uczuciowym, emocjonalnym, duchowym i intelektualnym. Ktoś powiedział kiedyś, że dziecko jest jak walizka: co włożysz to i wyjmiesz. A ta świadomość może dawać siłę, motywację, a potem radość z widocznych efektów. Warto spojrzeć także na macierzyństwo jako przyjęcie nowej roli do wypełnienia, nabycie nowych kompetencji, dojrzałości, zorientowania na „dawanie”, mobilizacji do działania. Macierzyństwo może również eliminować egoizm, dać szersze spojrzenie na świat i ludzi, a przede wszystkim wyznaczyć życiu kobiety prawdziwy sens.