Szybkie Odchudzanie   Zdrowie i Uroda   Wakacje w Siodle   Bilety Autokarowe   Tanie Linie Lotnicze  
  
  Strona Główna
  Aktualności
  Poduszka do Spania
  Bioself Wskaźnik Płodn.
  Stomatologia w Ciąży
  Tydzień po Tygodniu
  Planowanie Ciąży
  Naturalne Planowanie
  Poród
  Oznaki Porodu
  Etapy Porodu
  Poród w Wodzie
  Objawy Ciąży
  Połóg
  Szkoła Rodzenia
  Dolegliwości w ciąży
  Higiena w ciąży
  Gdy Minie Rok
  Nowoczesna Antykoncepcja
  Higiena Rozrodu
  Macierzyństwo
  Inne Dolegliwości Cd.
  Cesarskie Cięcie
  Badania w ciąży
  Karmienie Piersią
  Pierś czy Butelka
  Depresja Poporodowa
  Alergia u Dzieci
  Co jeść w ciąży?
  Łożysko
  Ciąża Mnoga
  Wychowanie Dziecka
  Życie Płciowe
  Małżeństwo i Rodzina
  Etapy Rozwoju
  Becikowe
  Choroby Dziecięce
  Antykoncepcja
  Dieta w Ciąży
  CTLife - Analiza Płodności
  Jak nie zajść w ciąże?
  Jak nie zajść... (cz. II)?
  Chrzest Dziecka - Przygotowania
  Metody Antykoncepcji
  Antykoncepcja Postkoitalna
  Antycepcja Hormonalna
  Antykoncepcja Meżczyzn
  Tabletki Antykoncepcyjne
  Ciekawe strony
  Kontakt
 
 


Małżeństwo i rodzina

Małżeństwo jest pewną nadrzędną instytucją, nad którą oficjalnie opiekę roztacza Kościół oraz państwo. I choć bardzo modne jest w obecnych czasach życie na tzw. „kocią łapę”, a więc w wolnym, prawnie niezalegalizowanym związku, lecz zachowując się jak mąż i żona – większość jednak polskiego społeczeństwa dąży do tego, aby „formalności stało się zadość”, a rodzina pozostała pełna, kompletna, „jak Pan Bóg przykazał”.
Aby małżeństwo mogło być zawarte, naturalnie musi w grę wchodzić wzajemna miłość, która jest w stanie wiele przeoczyć, wiele zapomnieć i wiele wybaczyć. Która zdolna jest do osiągania kompromisów i ugody, która potrafi na nowo rozkwitnąć w każdym momencie, gdy partnerzy zauważają, że zaczyna ona wygasać, a wspólne życie – stawać się bardziej rutyną niż przyjemnością. Taka miłość powinna właśnie popychać ludzi przed ołtarz.

Dlatego, aby tak się stało, państwo młodzi powinni się już dobrze znać. Nie znaczy to oczywiście, że muszą być zaręczeni od wielu lat, ale przynajmniej poznać nie tylko swoje zalety, ale przede wszystkim wady – nauczyć się je akceptować i przekonać się, że nie będą one przeszkodą do dalszego życia we dwójkę. Jeśli na przykład zawczasu kobieta dostrzeże, że jej ukochany ma skłonność do alkoholu, albo że potrafi uderzyć – niezwłocznie winna się zastanowić, czy nie zmarnuje sobie życia u jego boku, ale głównie – czy chciałaby, aby taki człowiek był ojcem jej dzieci. Na takie właśnie przemyślenia jest czas przed ślubem.
Większość z nas jednak jest zdolna do kochania, takiego zupełnie bezinteresownego i pełnego poświęceń, ponieważ przeważnie wszyscy oczekują również tego samego od drugiej osoby. Kwestia tylko tego, aby dobrać się pod tym względem – by mieć wspólne, a przynajmniej zbliżone do siebie, oczekiwania w stosunku do siebie.

Sakrament małżeństwa jednak nie zagwarantuje szczęścia w rodzinie. Te zależy wyłącznie od partnerów – od tego, czy potrafią siebie słuchać, czy są zdolni prawdziwie kochać. Najważniejsza pozostaje jednak w tej relacji przyjaźń, która koniecznie musi panować pomiędzy małżonkami, gdyż bez niej nie może być mowy o tym, by mieć satysfakcjonujące życie rodzinne. Nic bowiem nie oddziałuje tak bezpośrednio na życie, osobowość, poglądy, a pośrednio na przyszłość dzieci, jak właśnie wartości i wzorce, wyciągnięte z własnego domu.
Większość małżeństw chce jednak pozostać niezależna, w głównej mierze finansowo, i nie decyduje się zazwyczaj na więcej niż dwoje dzieci – czasem tylko na jedno, a czasem wcale – przynajmniej przez kilka pierwszych lat.

 sposób na dłuższy seks

Często jest to w pełni uzasadnione kwestiami ekonomicznymi, gdy rodziców po prostu nie stać na pokaźną gromadkę pociech, ale równie często podyktowane jest to czystym egoizmem małżonków – mogliby sobie oni pozwolić na zapewnienie odpowiedniego, należytego bytu większej ilości dzieci, ale nie robią tego z czystego lenistwa, jak i z zachłanności, „żeby mieć więcej dla siebie”. Wobec tego wykształcił się powszechnie już dziś znany system świadomego planowania rodziny – metodami naturalnymi (tzw. „kalendarzyk”, który jednak jest bardzo zawodny) oraz sztucznej ingerencji w fizjologię człowieka, a więc za pomocą środków antykoncepcyjnych. Obecnie ta druga metoda posiada znacznie więcej zwolenników – przeciwnicy jednak uważają ją za nieetyczną, bo jakoby celowo uniemożliwia ona poczęcie, wydanie na świat nowego życia.

Istnieją jednak dużo bardziej drastyczne sposoby – m.in. zabieg aborcji, czyli usuwania ciąży. Ten jednak jest w Polsce zabroniony (wyjątek stanowią jedynie uzasadnione przypadki, gdy grozi śmierć matce), a także karany. Pamiętać przede wszystkim należy, że nie cierpi na tym jedynie płód, ale także kobieta – jej organizm, który zazwyczaj staje się wówczas już niezdolny do ponownego wydania na świat zdrowego potomstwa, jak i jej psychika, która przeważnie do końca życia pozostaje mocno zachwiana. Ci zaś, którzy nie mogą mieć dzieci, stosują metodę sztucznego zapłodnienia in-vitro, lub podejmują się adopcji.