Szybkie Odchudzanie   Zdrowie i Uroda   Wakacje w Siodle   Bilety Autokarowe   Tanie Linie Lotnicze  
  
  Strona Główna
  Aktualności
  Poduszka do Spania
  Bioself Wskaźnik Płodn.
  Stomatologia w Ciąży
  Tydzień po Tygodniu
  Planowanie Ciąży
  Naturalne Planowanie
  Poród
  Oznaki Porodu
  Etapy Porodu
  Poród w Wodzie
  Objawy Ciąży
  Połóg
  Szkoła Rodzenia
  Dolegliwości w ciąży
  Higiena w ciąży
  Gdy Minie Rok
  Nowoczesna Antykoncepcja
  Higiena Rozrodu
  Macierzyństwo
  Inne Dolegliwości Cd.
  Cesarskie Cięcie
  Badania w ciąży
  Karmienie Piersią
  Pierś czy Butelka
  Depresja Poporodowa
  Alergia u Dzieci
  Co jeść w ciąży?
  Łożysko
  Ciąża Mnoga
  Wychowanie Dziecka
  Życie Płciowe
  Małżeństwo i Rodzina
  Etapy Rozwoju
  Becikowe
  Choroby Dziecięce
  Antykoncepcja
  Dieta w Ciąży
  CTLife - Analiza Płodności
  Jak nie zajść w ciąże?
  Jak nie zajść... (cz. II)?
  Chrzest Dziecka - Przygotowania
  Metody Antykoncepcji
  Antykoncepcja Postkoitalna
  Antycepcja Hormonalna
  Antykoncepcja Meżczyzn
  Tabletki Antykoncepcyjne
  Ciekawe strony
  Kontakt
 
 


Antykoncepcja - Metody

Warto wiedzieć, że jest wiele popularnych sposobów zapobiegania ciąży, zarówno o różnym stopniu skuteczności, jak i różnym charakterze. Medycyna za pomocą tak zwanego wskaźnika Pearla jest w stanie określić w przybliżeniu stopień skuteczności poszczególnych metod antykoncepcyjnych. Za jego pomocą można wskazać ile procentowo kobiet (przy odpowiednim stosowaniu danej metody w ciągu jednego roku) zajdzie w ciążę. Liczba 100 przy wskaźniku oznacza więc największą nieskuteczność rodzaju stosowanej antykoncepcji, a im liczba przy wskaźniku jest mniejsza, tym skuteczność jest większa.
Należy jednak pamiętać, że całkowitej pewności w zabezpieczeniu przed ciążą nie ma, nawet pomimo ogromnego obecnie postępu w dziedzinie sterowania płodnością i medycznej wiedzy w tym temacie.

Generalnie można dokonać podziału na następujące metody antykoncepcyjne:
- antykoncepcję naturalną, w skład której wchodzą tak zwane metody: Billingsów, termiczna, termiczno-objawowa,
- antykoncepcję mechaniczną, wykorzystującą takie środki antykoncepcyjne jak: prezerwatywa, wkładka domaciczna, gąbka dopochwowa, kapturki i krążki,
- antykoncepcję chemiczną (np. globulki, kremy),
- antykoncepcję hormonalną, gdzie stosuje się pigułki antykoncepcyjne hormonalne, plastry antykoncepcyjne, wszczepy i zastrzyki hormonalne, pierścienie dopochwowe.
Naturalne metody antykoncepcji (i tak zwany kalendarzyk małżeński) polegają na wnikliwej obserwacji cykliczności dni płodnych i niepłodnych u kobiety. Powstrzymywanie się od współżycia w tak zwane dni płodne i nie używanie dodatkowych substancji chemicznych wg tej metody zapobiega niechcianej ciąży. I na odwrót: współżycie w dni płodne pozwala na naturalne zaplanowanie rodziny.
W metodzie Billingsów znaczącą rolę odgrywa wygląd i konsystencja śluzu, w metodzie termicznej konieczny jest systematyczny i dokładny pomiar temperatury ciała, natomiast metoda termiczno-objawowa jest jakby połączeniem pomiaru temperatury, obserwacji śluzu i badania szyjki macicy.
Antykoncepcja mechaniczna charakteryzuje się stosowaniem pewnych określonych, mechanicznych barier, które powodują, że dotarcie plemników do macicy i jajowodów jest utrudnione.
Antykoncepcja chemiczna to metoda doraźna, polegająca na użyciu specjalnych substancji chemicznych – tak zwanych spermicydów, łatwo dostępnych w aptekach bez recepty. Spermicydy mogą mieć przy tym formę: kremów, pianek lub globulek. W zależności od rodzaju mają różne stężenie, różną skuteczność i czas działania. Stosuje się je przeważnie na kilkanaście minut przed stosunkiem.
Aby zwiększyć skuteczność zalecane jest często łączenie metod mechanicznych i chemicznych.
Sposoby antykoncepcji są jak widać bardzo różne, z kolei antykoncepcja hormonalna jest według niektórych znawców przedmiotu najbardziej skuteczna. Polega ona na regularnym zażywaniu przepisanych przez lekarza ginekologa tabletek antykoncepcyjnych, różniących się ceną oraz ilością hormonów. W składzie pigułki hormonalnej znajdują się progestageny i estrogeny, które charakteryzują się wielokierunkowym działaniem, głównie uniemożliwiając czy też hamując zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej i powodując zagęszczenie śluzu szyjkowego.
Więcej wiadomości na temat antykoncepcji oraz metod, jakimi można się posługiwać w celu zapobiegania ciąży można znaleźć na stronach i forach internetowych o antykoncepcji. Godną polecenia jest na przykład strona: www.antykoncepcja.pl.