Sklep z zabawkami dla dzieci

Metody Antykoncepcyjne


Antykoncepcja – Metody

Warto wiedzieć, że jest wiele popularnych sposobów zapobiegania ciąży, zarówno o różnym stopniu skuteczności, jak i różnym charakterze. Medycyna za pomocą tak zwanego wskaźnika Pearla jest w stanie określić w przybliżeniu stopień skuteczności poszczególnych metod antykoncepcyjnych. Za jego pomocą można wskazać ile procentowo kobiet (przy odpowiednim stosowaniu danej metody w ciągu jednego roku) zajdzie w ciążę. Liczba 100 przy wskaźniku oznacza więc największą nieskuteczność rodzaju stosowanej antykoncepcji, a im liczba przy wskaźniku jest mniejsza, tym skuteczność jest większa.


Ciąża i Poród - Antykoncepcja - Metody

Należy jednak pamiętać, że całkowitej pewności w zabezpieczeniu przed ciążą nie ma, nawet pomimo ogromnego obecnie postępu w dziedzinie sterowania płodnością i medycznej wiedzy w tym temacie.

Generalnie można dokonać podziału na następujące metody antykoncepcyjne: – antykoncepcję naturalną, w skład której wchodzą tak zwane metody: Billingsów, termiczna, termiczno-objawowa, – antykoncepcję mechaniczną, wykorzystującą takie środki antykoncepcyjne jak: prezerwatywa, wkładka domaciczna, gąbka dopochwowa, kapturki i krążki, – antykoncepcję chemiczną (np. globulki, kremy), – antykoncepcję hormonalną, gdzie stosuje się pigułki antykoncepcyjne hormonalne, plastry antykoncepcyjne, wszczepy i zastrzyki hormonalne, pierścienie dopochwowe.



Naturalne metody antykoncepcji (i tak zwany kalendarzyk małżeński) polegają na wnikliwej obserwacji cykliczności dni płodnych i niepłodnych u kobiety. Powstrzymywanie się od współżycia w tak zwane dni płodne i nie używanie dodatkowych substancji chemicznych wg tej metody zapobiega niechcianej ciąży. I na odwrót: współżycie w dni płodne pozwala na naturalne zaplanowanie rodziny.

W metodzie Billingsów znaczącą rolę odgrywa wygląd i konsystencja śluzu, w metodzie termicznej konieczny jest systematyczny i dokładny pomiar temperatury ciała, natomiast metoda termiczno-objawowa jest jakby połączeniem pomiaru temperatury, obserwacji śluzu i badania szyjki macicy.

Antykoncepcja mechaniczna charakteryzuje się stosowaniem pewnych określonych, mechanicznych barier, które powodują, że dotarcie plemników do macicy i jajowodów jest utrudnione. Antykoncepcja chemiczna to metoda doraźna, polegająca na użyciu specjalnych substancji chemicznych – tak zwanych spermicydów, łatwo dostępnych w aptekach bez recepty. Spermicydy mogą mieć przy tym formę: kremów, pianek lub globulek. W zależności od rodzaju mają różne stężenie, różną skuteczność i czas działania. Stosuje się je przeważnie na kilkanaście minut przed stosunkiem.

Aby zwiększyć skuteczność zalecane jest często łączenie metod mechanicznych i chemicznych. Sposoby antykoncepcji są jak widać bardzo różne, z kolei antykoncepcja hormonalna jest według niektórych znawców przedmiotu najbardziej skuteczna. Polega ona na regularnym zażywaniu przepisanych przez lekarza ginekologa tabletek antykoncepcyjnych, różniących się ceną oraz ilością hormonów. W składzie pigułki hormonalnej znajdują się progestageny i estrogeny, które charakteryzują się wielokierunkowym działaniem, głównie uniemożliwiając czy też hamując zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej i powodując zagęszczenie śluzu szyjkowego.

Więcej wiadomości na temat antykoncepcji oraz metod, jakimi można się posługiwać w celu zapobiegania ciąży można znaleźć na stronach i forach internetowych o antykoncepcji. Godną polecenia jest na przykład strona: www.antykoncepcja.pl.


Sklep z zabawkami dla dzieci