Szybkie Odchudzanie   Zdrowie i Uroda   Wakacje w Siodle   Bilety Autokarowe   Tanie Linie Lotnicze  
  
  Strona Główna
  Aktualności
  Poduszka do Spania
  Bioself Wskaźnik Płodn.
  Stomatologia w Ciąży
  Tydzień po Tygodniu
  Planowanie Ciąży
  Naturalne Planowanie
  Poród
  Oznaki Porodu
  Etapy Porodu
  Poród w Wodzie
  Objawy Ciąży
  Połóg
  Szkoła Rodzenia
  Dolegliwości w ciąży
  Higiena w ciąży
  Gdy Minie Rok
  Nowoczesna Antykoncepcja
  Higiena Rozrodu
  Macierzyństwo
  Inne Dolegliwości Cd.
  Cesarskie Cięcie
  Badania w ciąży
  Karmienie Piersią
  Pierś czy Butelka
  Depresja Poporodowa
  Alergia u Dzieci
  Co jeść w ciąży?
  Łożysko
  Ciąża Mnoga
  Wychowanie Dziecka
  Życie Płciowe
  Małżeństwo i Rodzina
  Etapy Rozwoju
  Becikowe
  Choroby Dziecięce
  Antykoncepcja
  Dieta w Ciąży
  CTLife - Analiza Płodności
  Jak nie zajść w ciąże?
  Jak nie zajść... (cz. II)?
  Chrzest Dziecka - Przygotowania
  Metody Antykoncepcji
  Antykoncepcja Postkoitalna
  Antycepcja Hormonalna
  Antykoncepcja Meżczyzn
  Tabletki Antykoncepcyjne
  Ciekawe strony
  Kontakt
 
 


Jak nie zajść w ciążę?

Wiele kobiet panicznie obawia się ciąży, unikając tym samym współżycia. Bo nawet przy takiej ogromnej dostępności naprawdę wielu środków antykoncepcyjnych, nigdy nie ma stu procent pewności co do skuteczności ich działania. Poniżej przedstawiamy kilka metod, stosowanych przez kobiety w różnym wieku.
Pierwszą z metod, najbardziej popularną wśród zagorzałych chrześcijan, przede wszystkim będąc już w związku małżeńskim, nazywa się metodą naturalną. A więc polega to na naturalnym planowaniu poczęć, co sprowadza się do nieustannego kontrolowania swego ciała i wstrzemięźliwości od seksu w dni płodne kobiety. Metoda ta nie zakłada jakiejkolwiek ingerencji z „zewnątrz” w regulację ewentualnego zajścia w ciążę. Jest to najbardziej zawodna metoda ze wszystkich, ale w przypadku kobiet, które miesiączkują dość regularnie, może okazać się całkiem skuteczna, ale tylko w przypadku, gdy do tradycyjnego tzw. kalendarzyka małżeńskiego (a więc obliczanie dni płodnych na podstawie cyklu miesiączkowego) dodamy również metodą termiczną oraz obserwację śluzu. Na czym one polegają? Otóż, metoda termiczna to nic innego jak codzienne, poranne mierzenie temperatury ciała. Do tego trzeba jednak przynajmniej paru miesięcy, no i oczywiście sporej wprawy. Mianowicie, w dniu owulacji ciepłota organizmu podnosi się o jakieś 0,4-0,5 stopni Celsjusza i takowa utrzymuje się jakieś kolejne trzy dni. Później następują pewne dni niepłodne. Aby obliczyć okres niepłodności przedowulacyjnej, od pierwszego dnia wzrostu temperatury należy odjąć przynajmniej jakieś sześć dni. Ale oczywiście, to nie jest tak do końca wiarygodne, ponieważ wystarczy chociaż mała zmiana klimatu, stres, jakieś choroby, infekcje czy zmęczenie, aby prawidłowości te skutecznie zakłócić. Metoda obserwacji śluzu szyjkowego polega na rozróżnieniu płynu estrogenowego (który pojawia się w okresie płodnym, jest śliski, przezroczysty, szklisty, lepki i ciągnący się) od płynu gestagennego (który pojawia się w okresie niepłodnym, jest gęsty, nieśliski, nieprzejrzysty, z reguły żółty lub białawy – jego kwaśne pH powoduje obumieranie plemników w przeciągu 12 godzin. Można też sprawdzić to, nakładając kroplę śluzu na szkiełko testera płodności. Śluz estrogenny po wyschnięciu ma kształt liści paproci lub gałązek jodły. Można również kontrolować stan swego samopoczucia, a więc obserwować np. w którym momencie odczuwamy ból w dole brzucha – tzw. „ból owulacyjny”, występujący z reguły na 1-2 godziny przed uwolnieniem jajeczka z jajnika.
Kolejną metodą jest prezerwatywa – męska lub damska. Jest bardzo popularna i najbardziej polecana parom kochającym się razem po raz pierwszy. Według indeksu Pearla, na 100 kobiet, które używają podczas stosunku prezerwatywę przez cały rok, od 4 do 12 z nich zachodzi w ciążę. Prezerwatywa jest tania i łatwo dostępna, nie potrzeba na nią recepty. Pozwala też uchronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale zdaniem mężczyzn, nie daje tej samej przyjemności z seksu, co stosunek bez niej.
Oprócz prezerwatywy mężczyźni uciekają się do tzw. stosunku przerywanego. Polega to mniej więcej na tym, że członek zostaje wycofywany z pochwy na moment przed wytryskiem mężczyzny. Jest to metoda nadzwyczaj nieskuteczna ze względu na skłonność niektórych panów do przedwczesnego wytrysku. Tak więc, metoda bardzo niepolecana.
Kolejną metodą, choć dość niemoralną sprzeczną z prawem karnym w naszym kraju, jest sterylizacja narządów, a więc podwiązanie nasieniowodów mężczyzny lub jajowodów kobiety. Zabieg wykonuje się w ambulatorium. A tutaj przeczytacie więcej na temat antykoncepcji dla  mężczyzn.