Szybkie Odchudzanie   Zdrowie i Uroda   Wakacje w Siodle   Bilety Autokarowe   Tanie Linie Lotnicze   Bioself  
  
  Strona Główna
  Aktualności
  Bioself Wskaźnik Płodn.
  Poduszka do Spania
  Tydzień po Tygodniu
  Planowanie Ciąży
  Naturalne Planowanie
  Poród
  Oznaki Porodu
  Etapy Porodu
  Poród w Wodzie
  Objawy Ciąży
  Szkoła Rodzenia
  Połóg
  Inne Dolegliwości Cd.
  Higiena w ciąży
  Dolegliwości w ciąży
  Gdy Minie Rok
  Nowoczesna Antykoncepcja
  Macierzyństwo
  Higiena Rozrodu
  Cesarskie Cięcie
  Badania w ciąży
  Karmienie Piersią
  Pierś czy Butelka
  Depresja Poporodowa
  Łożysko
  Alergia u Dzieci
  Ciąża Mnoga
  Co jeść w ciąży?
  Małżeństwo i Rodzina
  Wychowanie Dziecka
  Becikowe
  Życie Płciowe
  Etapy Rozwoju
  Choroby Dziecięce
  Antykoncepcja
  Dieta w Ciąży
  CTLife - Analiza Płodności
  Jak nie zajść w ciąże?
  Jak nie zajść... (cz. II)?
  Metody Antykoncepcji
  Antycepcja Hormonalna
  Antykoncepcja Postkoitalna
  Antykoncepcja Meżczyzn
  Tabletki Antykoncepcyjne
  Ciekawe strony
  Kontakt
 
 


Objawy ciąży

Do zapłodnienia, a w związku z tym poczęcia dziecka dochodzi w wyniku połączenia żywej komórki jajowej z żywym plemnikiem w jajowodzie, po czym komórka jajowa musi przemierzyć długą drogę do macicy. Z reguły zarówno moment zapłodnienia, jak i pierwszy okres ciąży nie jest w żaden sposób odczuwalny dla kobiety, mimo, iż w wyniku oddziaływania hormonów, w jej organizmie od samego początku zachodzi wiele zmian, które mają na celu zapewnienie prawidłowych warunków dla rozwijającego się płodu. Organizm każdej kobiety inaczej reaguje na pojawiającą się ciążę, dlatego też pierwsze oznaki ciąży są bardzo różne. Ponadto niektóre z tych objawów mogą jedynie sugerować możliwość ciąży, inne natomiast wykazują na duże jej prawdopodobieństwo, ale pierwszym całkowicie pewnym dowodem ciąży jest dopiero potwierdzenie bicia serca poczętego dziecka.

Niekiedy pierwszymi objawami ciąży u kobiety mogą być: lekki ból w podbrzuszu, przypominający skurcze; więcej wydzieliny w pochwie; czasem niewielkie plamienia, często mylone z wcześniejszą miesiączką.
Pierwszą bez wątpienia oznaką ciąży, zauważaną przez każdą kobietę jest brak miesiączki. Ten jednak symptom może być wywołany także innymi czynnikami (np. stresem, nieprawidłową dietą, zmianą klimatu, itp.) co z kolei może błędnie świadczyć o ciąży. A czasem również zdarza się, że kobiety krwawią, bądź plamią, już będąc w ciąży, nawet przez kilka pierwszych miesięcy. Innym objawem świadczącym o poczęciu, który także może być jednocześnie objawem zbliżającej się miesiączki, jest powiększenie i wrażliwość piersi na dotyk, co w przypadku ciąży pojawia się najczęściej już kilka dni po zapłodnieniu. Ponadto także inny objaw, jakim jest rozpulchnienie szyjki macicy, zaobserwowane podczas badania ginekologicznego może świadczyć o ciąży, ale także może być objawem zbliżającej się menstruacji. Innymi, możliwymi symptomami dokonanego zapłodnienia, pojawiającymi się na początku ciąży mogą być: poranne nudności, czasem połączone z wymiotami lub zgagą, częste oddawanie moczu spowodowane parciem na pęcherz, zmęczenie i wzmożona senność, zawroty głowy, wrażliwość na zapachy czy zaparcia. Należy jednak zauważyć, iż wszystkie wymienione wyżej objawy mogą świadczyć również o innych zaburzeniach zachodzących w organizmie kobiety. Kilka dni po okresie planowanej miesiączki, kobieta, w przypadku jej braku, może skorzystać z dostępnych w aptece testów ciążowych, po przeprowadzeniu których otrzymanie pozytywnego wyniku jest już prawdopodobną oznaką poczęcia, wiarygodną w 95%, natomiast przeprowadzone w tym czasie badania laboratoryjne dają pewność stuprocentową. Z kolei w późniejszym nieco wieku ciąży, jej potwierdzeniem staje się przeprowadzone badania USG, słyszenie bicie serca płodu, a także ruchy dziecka, odczuwane jednak dopiero po około 16-20 tygodniach ciąży.