Sklep z zabawkami dla dzieci

Połóg


Połóg

Połogiem jest okres obejmujący średnio 6-8 tygodni następujących bezpośrednio po porodzie, w którym organizm matki powinien powrócić do stanu sprzed ciąży. W tym czasie w całym organizmie kobiety zachodzą procesy odnowy i gojenia. Dotyczy to większości narządów, które w mniejszym bądź większym stopniu były zaangażowane w proces powstawania i rozwoju płodu. Najbardziej widoczne są zmiany w narządzie rodnym, piersiach, układzie mięśniowym brzucha i dna miednicy oraz układzie nerwowym.


Ciąża i Poród - Połóg, Trwanie Połogu, Najważniejsze Informacje

Cofanie się zmian ciążowych i gojenie ran poporodowych zwie się ogólnie procesami inwolucyjnymi. Nierozerwalnie towarzyszy im rozpoczęcie pracy gruczołów piersiowych oraz powrót funkcji jajnika.

Wyróżnia się trzy okresu połogu:

  •    pierwsze 24 godziny, wymagające nadzoru, w którym mogą pojawić się ostre powikłania poporodowe,
  •    okres wczesny połogu, obejmujący pierwszy tydzień po porodzie
  •    okres odległy połogu, trwający około 6 tygodni.

Pierwszy okres połogu rozpoczyna się już po ostatnim stadium porodu, którym jest wydalenie łożyska i worka owodniowego, tzw. popłodu. Kobieta poza ulgą, szczęściem i rozładowaniem, odczuwa także wyczerpanie, ból w dole brzucha i okolicach krocza. Mogą również pojawić się dreszcze, pragnienie, jak i odczucie głodu. Czasem w wyniku parcia mogły powstać wynaczynienia na powiekach lub gałkach ocznych, co daje efekt „czerwonych oczu”. W pierwszym dniu połogu występuje także wzrost objętości krwi, w związku z poporodowym skurczem macicy, co zwiększa zagrożenie choroby zakrzepowej, która jest jednym z najgroźniejszych powikłań połogu. Aby temu zapobiec zaleca się szybkie uruchomienie, nie później niż w 6 godzin po porodzie. Ten pierwszy okres połogu należy maksymalnie wykorzystać na konieczną regenerację sił poddając się opiece i radom fachowego nadzorowi szpitalnemu.

W pierwszym tygodniu po porodzie, uwagę kobiety skupia wydzielina z pochwy zależna od zmniejszania się macicy, problemy z higieną oraz pierwsze sukcesy i kłopoty karmienia piersią. Przede wszystkim w tym okresie macica obkurcza się z wielkości arbuza i wagi 1 kilograma do ważącej około 80 g pomarańczy. Wywołuje to bolesne skurcze, nasilające się podczas karmienia piersią. Pod koniec pierwszego tygodnia zamyka się szyjka macicy. Rana w miejscu po łożysku goi się, a macica oczyszcza się. Stąd biorą się tzw. odchody połogowe wydalane na zewnątrz. Początkowo są krwiste, potem brunatne, białoszare i bezbarwne, a po kilku tygodniach zanikają. Także rana po nacięciu krocza lub brzucha (przy cesarskim cięciu) goi się.

Początkowo odczuwany jest dość silny ból, jednak szybko przechodzi on jedynie w lekki dyskomfort. W tym okresie dzięki hormonom prolaktyny i oksytocyny rusza także laktacja. Piersi kobiety zmieniają się w małą fabrykę mleka, która ciągle pracuje. Najczęściej pojawiające się początkowe problemy to nawał pokarmu czy poranione brodawki. Ponadto, w związku z pozbywaniem się przez organizm wody, kobieta ciągle oddaje mocz i obficie poci się. Poza tym kilka dni po porodzie kobiety czysto doświadczają intensywnych i skrajnych emocji. Ten stan psychiczny zwany jest „baby blues” i jest skutkiem gwałtownych zmian hormonalnych, zmęczenia, zderzenia się z nową rzeczywistością. Jest to naturalna reakcja, a najlepszą pomocą jest wsparcie męża i rodziny.


W dalszym okresie połogu kobieta jest na tyle silna, iż chciałaby zrobić wszystko. Niestety i wtedy należy ustalić hierarchię ważności działań. Przede wszystkim należy skupić uwagę na dziecku, które jest całkowicie bezbronne i bezwzględnie uzależnione od opieki rodziców. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi kobiety późnego okresu połogu mogą być kłopoty związane z niedotrzymaniem moczu, niedokrwistość oraz wypadanie włosów. Kobieta powinna zadbać o prawidłową dietę, zażywanie witamin, stosowanie ziołowych odżywek oraz rozpocząć systematyczną gimnastykę. Jeżeli okres połogu przebiega bez zakłóceń, obowiązkowa wizyta lekarska przewidziana jest w 6 tygodniu po porodzie w celu sprawdzenia, czy organizm doszedł do stanu sprzed ciąży.

Sklep z zabawkami dla dzieci