Sklep z zabawkami dla dzieci

Poród


Poród

Porodem nazywamy moment, w którym płód opuszcza łono matki, aby móc rozpocząć samodzielne życie w nowym środowisku. Po 38 tygodniach prawidłowo przebytej ciąży dziecko jest z reguły już tak dojrzałe i dobrze rozwinięte, że śmiało może sobie samemu poradzić jako odrębna jednostka. To, ile człowiek ma lat, liczy się raczej wszędzie na świecie tak samo – a więc na podstawie czasu upływającego od dnia jego narodzin. Co sygnalizować może, że poród zbliża się wielkimi krokami? O tym już za chwilę.


Do objawów poprzedzających poród zalicza się przede wszystkim obniżenie dna macicy, spowodowane wgłębieniem w miejscu, gdzie ustawiona jest główka. Wiele kobiet sądzi, że dzięki temu łatwiej im się oddycha (gdyż zmniejsza się ucisk na przeponę), ale jest też druga strona medalu, bowiem powoduje to z pewnością pewnego rodzaju ucisk na pęcherz moczowy oraz na jelita, a więc zwiększa potrzebą oddania moczu czy kału. Występują także bóle mięśni nóg. Dalszy objaw to częste, dosyć nieregularne skurcze macicy, które następować mogą już na kilka dni przed porodem. Może się pojawić również niewielkie krwawienie – a raczej kropla śluzu przesiąknięta krwią, która powstaje na skutek rozwierania szyjki macicy na kilka godzin przed porodem. Przydatne są tutaj informacje i ćwiczenia, które poznaliśmy uczęszczając na szkoły rodzenia.

Ciąża i Poród - Poród - Najważniejsze Informacje Praktyczne

Typowe są jednak inne objawy, takie jak zaburzenia układu trawiennego, a więc wymioty, biegunki, chęć częstego oddawania kału, a także wzmożenie nerwowości, dodatkowy niepokój czy bóle występujące w okolicy krzyża. To były objawy, które pojawiały się na jakiś czas, nawet na kilka tygodni przed właściwym terminem rozwiązania. Natomiast istnieją takie sygnały, które jednoznacznie wskazują na to, iż poród odbędzie się lada chwila, bo ustawienie płodu oraz warunki jak najbardziej temu sprzyjają. A więc co się wówczas dzieje? Na pewno występują regularne, silne skurcze macicy. Średnio co 10 minut i trwają około pół godziny.

Poza tym, jak wiadomo, dziecko przez cały czas trwania ciąży rozwija się w płaskim, okrągłym tworze, zwanym łożyskiem. Tam dostaje wszystko to, co jest mu tylko potrzebne do życia. Przed urazami natomiast chroni go pęcherz płodowy wraz ze specjalnym płynem owodniowym. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa kruchemu wciąż jeszcze ciałku, aby wewnątrz organizmu matki nie doznało większych szkód. W momencie, gdy nastąpi pęknięcie tego oto pęcherza, wody płodowe wydostają się na zewnątrz, co jest już praktycznie ostatecznym objawem, że poród się zaczął. Wtedy zadaniem lekarza jest podjąć odpowiednie zabiegi higieniczne wobec kobiety (jak lewatywa, golenie czy nacięcie krocza), sprawdzić rozwarcie szyjki macicy oraz regularność występowania skurczów.


Kobieta, która udaje się do szpitala w celu urodzenia dziecka, lub ktoś z jej rodziny, powinien zabrać dla niej na oddział następujące rzeczy: dowód osobisty, kartę ubezpieczeniową, kartę ciążową, spisaną grupę krwi, przybory do higieny, ręcznik, klapki, duże podpaski, świeżą bieliznę, stanik dla kobiet karmiących, koszulkę nocną (nie piżamę). Można zabrać również coś do czytania, aby kobieta się nie nudziła, gdy zostanie sama, ewentualnie można przynieść też ubranka dla maluszka.


INFORMACJE PRAKTYCZNE

W połowie trzeciego trymestru ciąży każda przyszła mama powinna być już spakowana i przygotowana na ten wielki i oczekiwany moment czyli poród. Ponieważ nigdy nie wiemy dokładnie kiedy to nastąpi warto wcześniej zadbać o to by wszystkie potrzebne nam rzeczy oraz dokumenty były przygotowane pod ręką.


Dokumenty potrzebne do szpitala:

  •    dowód osobisty
  •    aktualna książeczka ubezpieczeniowa
  •    karta ciąży
  •    wyniki badania grupy krwi
  •    HBS, WR
  •    zapisy ostatniego badania USG
  •    wyniki ostatniej morfologii oraz analizę moczu.

Każdy szpital w całej Polsce w razie potrzeby jest zobowiązany przyjąć rodzącą kobietę.

Rzeczy potrzebne w szpitalu dla mamy:

  •    przybory toaletowe ( dezodorant, pasta do zębów, krem)
  •    mydło toaletowe dla dzieci czyli łagodne do mycia krocza po porodzie
  •    ręczniki, najlepiej ciemne, gdyż po porodzie kobiety zwykle krwawią
  •    podpaski duże lub podkłady o dużej chłonności
  •    kilka koszul nocnych najlepiej rozpinane na górze, aby łatwo było w nich karmić noworodka
  •    kilka par majtek na zmianę, lub majtki jednorazowe
  •    biustonosz dla karmiących matek i wkładki laktacyjne
  •    przyda się także telefon komórkowy, woda niegazowana, czasopisma
  •    kapcie

Rzeczy dla dziecka:

  •    chusteczki nawilżane
  •    ubranka dla dzieci, najlepiej kaftaniki zapinane z przodu i śpioszki rozpinane w kroku
  •    pieluszki dla noworodków
  •    w zależności od pory roku rzeczy potrzebne do przewiezienia dziecka do domu


PORÓD – wszystko o porodzie

Każdy poród składa się z trzech okresów


Pierwszy okres porodu

Faza I porodu zwana także fazą utajoną lub wczesną trwa zwykle najdłużej a rozpoczyna sie kilka dni lub kilka godzin przed porodem właściwym. Podczas fazy I szyjka macicy zanika i rozwiera się na 3 cm. W I fazie porodu następują skurcze, ale są one zwykle nieodczuwalne lub w bardzo niewielkim stopniu przy tym dość nieregularne. Można wówczas spokojnie zacząć pakować się do szpitala lub wziąć jeszcze ciepłą kąpiel albo pójść na relaksujący spacer.

Faza II porodu – podczas tej fazy kobiety ciężarne powinny znaleźć się już w szpitalu. Trwa około 3-4 godziny. Podczas drugiej fazy skurcze stają się intensywniejsze, częstsze i regularne. Szyjka macicy rozwiera się na około 7 cm. Podczas II fazy porodu położne w szpitalu zwykle wspomagają rodzące gumowymi piłkami, workami sako albo proponują korzystanie z drabinek. Można także spacerować.

Faza III porodu – najtrudniejszy moment porodu, gdyż szyjka macicy rozwiera się do około 10 cm, sprawia kobiecie zazwyczaj najwięcej bólu, czasami także w okolicach krzyża.

Poród – okres drugi

Drugi okres porodu to już rodzenie dziecka w dosłownym znaczeniu. Od siły parcia rodzącej zależy długość tego momentu. Okres drugi może trwać bardzo różnie 15 a nawet 4 godziny. Okres drugi porodu kończy się w momencie gdy dziecko znajdzie się na świecie. Następuje odcięcie pępowiny i matka może przytulić dziecko do swej piersi.

Poród – okres trzeci

Trzeci okres polega na rodzeniu łożyska i zszywanie pękniętego lub rozciętego krocza. Odbywa się to przy znieczuleniu.


Sklep z zabawkami dla dzieci