Szybkie Odchudzanie   Zdrowie i Uroda   Wakacje w Siodle   Bilety Autokarowe   Tanie Linie Lotnicze  
  
  Strona Główna
  Aktualności
  Poduszka do Spania
  Bioself Wskaźnik Płodn.
  Stomatologia w Ciąży
  Tydzień po Tygodniu
  Planowanie Ciąży
  Naturalne Planowanie
  Poród
  Oznaki Porodu
  Etapy Porodu
  Poród w Wodzie
  Objawy Ciąży
  Połóg
  Szkoła Rodzenia
  Dolegliwości w ciąży
  Higiena w ciąży
  Gdy Minie Rok
  Nowoczesna Antykoncepcja
  Higiena Rozrodu
  Macierzyństwo
  Inne Dolegliwości Cd.
  Cesarskie Cięcie
  Badania w ciąży
  Karmienie Piersią
  Pierś czy Butelka
  Depresja Poporodowa
  Alergia u Dzieci
  Co jeść w ciąży?
  Łożysko
  Ciąża Mnoga
  Wychowanie Dziecka
  Życie Płciowe
  Małżeństwo i Rodzina
  Etapy Rozwoju
  Becikowe
  Choroby Dziecięce
  Antykoncepcja
  Dieta w Ciąży
  CTLife - Analiza Płodności
  Jak nie zajść w ciąże?
  Jak nie zajść... (cz. II)?
  Chrzest Dziecka - Przygotowania
  Metody Antykoncepcji
  Antykoncepcja Postkoitalna
  Antycepcja Hormonalna
  Antykoncepcja Meżczyzn
  Tabletki Antykoncepcyjne
  Ciekawe strony
  Kontakt
 
 


Stomatologia w Ciąży

Leczenie i pielęgnacja zębów w ciąży

Kiedy kobieta dowiaduje się, że zostanie matką poza radością, bardzo często pojawiają się wątpliwości, co do przebiegu samej ciąży i zdrowia malucha. Wiele z tych wątpliwości dotyczy leczenia stomatologicznego i wizyt u dentysty. Z jednej strony obawa przed bólem, z drugiej – przed wpływem znieczulenia na dziecko, sprawiają, że wiele kobiet po prostu odkłada wizyty u stomatologa, aż do rozwiązania. Niestety takie podejście może mieć bardzo negatywne, wręcz nieodwracalne skutki.

Ciąża a próchnica

W pierwszym trymestrze ciąży wiele kobiet cierpi na nudności. Poranne wymioty poza pogorszeniem samopoczucia mogą wpływać na stan naszego uzębienia. Przedostający się do jamy ustnej kwas żołądkowy odwapnia tkanki twarde zęba, co przyspiesza rozwój próchnicy. Dodatkowo, wiele kobiet podczas ciąży ma zwiększony apetyt na słodycze i kwaśne pokarmy, które zwłaszcza w połączeniu, są naprawdę szkodliwe dla naszych zębów.

Wizyta u dentysty podczas ciąży

Wbrew obiegowym, błędnym zresztą opiniom, kobieta w ciąży nie powinna unikać wizyt u stomatologa, a wręcz przeciwnie. Warto na początku drugiego trymestru umówić się wizytę kontrolną u dentysty, aby ocenił on stan uzębienia, a nawet doradził leczenie profilaktyczne. Stosowanie znieczulenia podczas ciąży nie jest szkodliwe, niemniej jednak, leczenie zębów ze znieczuleniem u pacjentek w ciąży wykonuje się tylko w nagłych przypadkach - silnego bólu zęba czy stanu zapalnego.

Dla pewności i bezpieczeństwa, wszelkie zabiegi stomatologiczne odkładane są do rozpoczęcia czwartego miesiąca ciąży, kiedy u dziecka ukształtują się już najważniejsze narządy. Wiele pacjentek poza znieczuleniem, obawia się również prześwietlenia w czasie ciąży, które mogłoby zaszkodzić dziecku. Nie ma się jednak czym martwić. Podczas RTG zębów naświetlany jest tylko obszar głowy, zdjęcie wykonywane jest zewnątrzustnie, a żadna dawka promieniowana nie jest kierowana na płód. Dodatkowo, pacjentka ma na sobie ołowiany fartuch, których chroni ją i dziecko przed promieniowaniem rozproszonym.

Jak dbać o zęby w czasie ciąży?

Jeśli masz problemy z porannymi nudnościami, powinnaś płukać usta specjalnym roztworem z fluorem, który wzmocni zęby i pomoże uchronić je przed próchnicą. Warto też zadbać o odpowiednia dietę i ograniczyć słodycze czy inne zachcianki.

Pamiętajmy, że ciąża to dla kobiety stan szczególny, ale nie zwalnia jej z dbania o zęby i z regularnych wizyt u dentysty. A zdrowa mama to również zdrowe dziecko.

Materiały zaczerpnięto z http://albadent.pl/oferta/leczenie-zebow-w-ciazy/