Piekarnia Internetowa

Badania w ciąży

Ciąża i Poród - Badania w ciąży - Jaki Badania Musimy Wykonać?

Badania wykonywane podczas ciąży

Podczas ciąży powinno się wykonywać badania i chodzić na kontrolę do ginekologa około raz na 4 tygodnie. Lekarz ginekolog zakłada kartę ciąży, co miesiąc sprawdza nasz przyrost wagi i zleca nam badania niezbędne do wykonania, których wyniki informują o stanie zdrowia matki i dziecka.

Piekarnia Internetowa

Badanie moczu podczas ciąży

Badanie moczu wykonuje się zazwyczaj raz w miesiącu, a wyniki mówią przede wszystkim o tym czy dobrze funkcjonują nasze nerki. Obecność w moczu cukrów, białka oraz ciał ketonowych odbiega od prawidłowego stanu. Dzięki wynikom z badań moczu lekarz ginekolog szybko wykryje wszelkie ewentualne nieprawidłowości typu cukrzyca ciążowa, infekcja pęcherza, zatrucie ciążowe.

Morfologia, badanie krwi w czasie ciąży

Morfologia jest kolejnym bardzo ważnym badaniem w ciąży, które wykonuje się co miesiąc. U kobiet w ciąży poziom hemoglobiny i hemtokrytu nieznacznie spada lecz jeśli osiągają dużo niższy wynik od normy wymagana jest już interwencja lekarza. Niedobór czerwonych krwinek we krwi oznacza anemię. Anemia z kolei jest groźna zarówno dla matki jak i dla dziecka w jej łonie. Morfologia mówi nam i prowadzącemu lekarzowi czy w normie są krwinki białe (leukocyty), krwinki czerwone (erytrocyty), hemoglobina (to ona sprawia, że krew jest czerwona),

Inne badania krwi w ciąży jak toksoplazmoza, listerioza, krzepliwość, grupa krwi, test USR, poziom cukru, HBS Ag, WR wykonuje się jednorazowo podczas ciąży. Należy je zrobić w I trymestrze ciąży.

Badania które powinny wykonać kobiety w ciąży:

– test ciążowy
– badania prenatalne
– USG w czasie ciąży
– harmonogram badań w czasie ciąży
– normy morfologii krwi dla ciężarnych
– badania krwi
– badania moczu
– testy na poziom hormonów związanych z ciążą: estriolu, HCG i AFP
– test na tolerancję glukozy
– test na toksoplazmozę
– test HIV
– test na niedokrwistość sierpowatą i talasemię
– badania ultrasonograficzne USG
– amniopunkcja,
– biopsja kosmówki

Warto także zadbać o zęby podczas całej ciąży, więcej informacji na stronie https://www.ciaza-porod.pl/stomatologia-w-ciazy/