Sklep z zabawkami dla dzieci

Ciąża – Tydzień po Tygodniu


Ciąża – Tydzień po Tygodniu


Być może właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Dla jednych to długo wyczekiwana, radosna wiadomość, dla innych spore zaskoczenie. Tak, czy inaczej większość przyszłych mam chciałaby wiedzieć co teraz będzie się działo z ich ciałem i jak będzie przebiegać ciąża tydzień po tygodniu.

Dla niektórych zaskoczeniem jest fakt, że za początek ciąży uznajemy pierwszy dzień ostatniej miesiączki, a nie moment zapłodnienia. Dlaczego tak jest? Ponieważ nie da się precyzyjnie określić kiedy do niego doszło. Wiadomo, że na ogół owulacja i co za tym idzie zapłodnienie następuje po drugim tygodniu cyklu. Ponieważ jednak nie da się dokładnie ustalić tego momentu, za początek ciąży uznajemy wspomniany wcześniej moment rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Można by więc powiedzieć, że zachodzimy w ciążę w trzecim tygodniu jej trwania i dopiero wtedy  zaczynają się zmiany. Nie są to jednak zmiany odczuwalne dla kobiety.

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni

Pewność co do ciąży można zyskać dopiero w czwartym lub na początku piątego tygodnia, czyli w czasie, kiedy powinna pojawić się kolejna miesiączka. Dochodzi wówczas do implementacji maleńkiego zarodka w trzonie macicy, co skutkuje zachodzeniem zmian hormonalnych w ciele świeżo upieczonej mamy.  Niektóre kobiety zaczynają wówczas odczuwać pierwsze bóle podbrzusza, pobolewanie piersi, lekkie osłabienie, a czasem zgagę. Ale nie są to sygnały na tyle wyraźne, by jednoznacznie połączyć je z ciążą. Wiele kobiet dopiero w piątym tygodniu zaczyna ją podejrzewać. W szóstym tygodniu ciąża nadal nie jest jeszcze widoczna, ale pojawiają się huśtawki emocjonalne. Tymczasem płód ma już 4mm! Ma już główkę, tułów i ogonek, trochę jak mała kijanka. Zaczyna mu się kształtować układ nerwowy i różne części mózgu. Tworzy się też serduszko, które zaczyna bić 80 razy na minutę. Oprócz tego kształtują się oczy. W siódmym tygodniu zarodek ma wielkość 20mm. To moment, kiedy brzuch może już zacząć lekko rosnąć. Maleństwo ma natomiast zarys kształtu twarzy, wydłużają mu się kończyny. Płód rozwija się coraz szybciej i szybciej.

Każdy kolejny tydzień przynosi następne zmiany w ciele matki i dziecka. Czasem może to rodzić niepokój. Dlatego dobrze jest mieć świadomość tego, co się dzieje z nami i maleństwem przez cały ten radosny choć niełatwy okres. Źródłem wiedzy może być kalendarz ciążyciąża tydzień po tygodniu. Skorzystanie z niego jest wsparciem zarówno dla tych, którzy wyczekiwali dziecka, jak i dla tych, którzy zupełnie się go nie spodziewali.


Sklep z zabawkami dla dzieci