Sklep z zabawkami dla dzieci

Drugi Tydzień Ciąży

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni

Ciąża Tydzień po Tygodniu. Tydzień 2.

W tym okresie w jajnikach, w specjalnych pęcherzykach dojrzewają komórki jajowe, a macica pokrywa się warstwą silnie ukrwionej błony śluzowej. Jeśli kobieta ma regularne – 28 dniowe cykle – to można przypuszczać, iż w tym tygodniu nastąpi owulacja, a więc gdy dojdzie do współżycia istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że kobieta zajdzie w ciążę. Około 14 dnia cyklu komórka jajowa jest uwalniana z jajnika podczas jajeczkowania i żyje 12-24 godzin, wędrując przez jajowód do macicy. Z kolei plemniki, których podczas jednego wytrysku jest około 120-300 milionów, po około 2 godzin od dostania się do pochwy, docierają do jajowodu, gdzie mogą przetrwać nawet do 72 godzin. Do komórki jajowej dociera jedynie 100 najsilniejszych plemników, a wnika do niej tylko jeden, powodując zapłodnienie oraz powstanie nowego życia.

Za genetykę dziecka odpowiada aż 46 chromosomów, spośród których jedynie dwa – jeden ze spermy i jeden z komórki jajowej decydują o płci dziecka. Plemnik zawiera DNA mężczyzny i sperma posiada zarówno chromosom X, jak i Y, natomiast komórka jajowa DNA kobiety i posiada jedynie chromosom X, które następnie łączą się za pomocą cieniutkich włókien. Jeśli zatem zwycięski w zapłodnieniu plemnik ma chromosom X to poczęte dziecko będzie dziewczynką, jeśli natomiast Y to w wyniku poczęcia powstanie chłopiec.

Istnieją pewne hipotezy (nie potwierdzone jednakże dowodami), iż moment zapłodnienia może mieć wpływ na płeć dziecka. Według nich, stosunek odbyty dwa dni przed jajeczkowaniem zwiększa szansę na dziewczynkę, a w dniu jajeczkowania – na chłopca. A także spożywanie produktów zawierających wapń i magnez zwiększa prawdopodobieństwo poczęcia dziewczynki, natomiast w poczęciu chłopca może pomóc dieta bogata w sód i potas. Ponadto w tym okresie ciąża nie wywołuje jeszcze żadnych widocznych oznak.

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni
Ciąża i Poród – Ciąża Tydzień Po Tygodniu – 40 Tygodni