Sklep z zabawkami dla dzieci

Dwudziesty Tydzień Ciąży

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni

Ciąża. Tydzień po Tygodniu. Tydzień 20

         Dwudziesty tydzień ciąży oznacza, że połowa już za Tobą. To także moment na zrobienie połówkowego badania USG, które umożliwi obejrzenie narządów wewnętrznych twojego maleństwa i określenie jego wielkości. A jest już całkiem spore! Jeśli zmierzyć je od czubka głowy po pośladki powinno mieć wielkość około 16cm, a przy tym wagę 280g.

         Co więcej, maluch staje się coraz ładniejszy. Na główce pojawiają się włoski i w zasadzie z wyglądu niewiele będzie się różnił w dniu, kiedy zobaczysz go na własne oczy. Od teraz będzie jeszcze rósł, ale jego główne narządy są już ukształtowane. Badanie USG pomoże ocenić czy płód rozwija się prawidłowo, czy serce pracuje tak, jak powinno. To moment, kiedy można dostrzec ewentualne odchyły od normy. Warto więc wybrać się do doświadczonego lekarza, który specjalizuje się w wykrywaniu wad rozwojowych. Chodzi o to, żebyś była naprawdę spokojna o zdrowie Twojego maleństwa.

         Dwudziesty tydzień ciąży to także moment, kiedy możesz poczuć pierwsze, jeszcze bardzo delikatne ruchy twojego maleństwa. Potem przybiorą na sile, więc ciesz się nimi właśnie teraz. Tym, co może Cię zaskoczyć jest pojawienie się skurczy przepowiadających. Nie musisz się jednak obawiać. To naturalne zjawisko oznacza, że macica przygotowuje się do późniejszego porodu. Powinny być nieregularne i słabe, jeśli jednak zyskają na regularności, na wszelki wypadek skonsultuj się z lekarzem.

         Kolejnym objawem tego etapu ciąży może być świąd skóry na brzuchu. Ponieważ dziecko rośnie, brzuch się powiększa, a skóra rozciąga. Stąd uczucie swędzenia. Momentami może być naprawdę nieznośne. Na pewno dobrze zrobisz odpowiednio pielęgnując teraz swoją skórę tak, żeby nie pojawiły się rozstępy.

         Dwudziesty tydzień ciąży to etap, kiedy twój brzuszek wyraźnie widzą też inni. Jeśli będą ustępować Ci miejsca w autobusie albo przepuszczać w kolejce do kasy, korzystaj z tych przywilejów. Opoczynek będzie Ci potrzebny.

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni
Ciąża i Poród – Ciąża Tydzień Po Tygodniu – 40 Tygodni