Sklep z zabawkami dla dzieci

Higiena rozrodu i rozwoju

Ciąża i Poród - Higiena Rozrodu i Rozwoju Człowieka

Higiena rozrodu i rozwoju

Podobno dziecko już będąc w brzuchu matki wie, czy oczekiwanie na jego przyjście na świat jest czasem szczęśliwym dla jego rodziców i najbliższych, czy wręcz przeciwnie – czy związany jest ze stresem i przeklinaniem przyszłego macierzyństwa. Prawdopodobnie też wpływa to na jego dalsze życie – to, czy dziecko czuje się kochane od samego początku. Aby tak było i aby płód wykształcił się w pełni zdrowy, wszystko zależy głównie od jego matki. Oczywiście, stan zdrowia ojca, który przekazuje swój materiał genetyczny w postaci plemników, również ma bardzo istotne znaczenie, ale kluczową rolę w prawidłowym przebiegu ciąży ma tryb życia i prowadzenie się kobiety. Otóż, bardzo często przyszłe mamy nie wiedzą w ogóle, że spodziewają się dziecka, toteż nie mają żadnych zahamowań, aby na przykład nałogowo palić papierosy czy pić alkohol, przez co nieświadomie trują maluszka.

To nie jest jednak reguła, gdyż istnieje spora grupa pań, które pomimo wiedzy na temat swego „błogosławionego” stanu, wcale nie rezygnują z niezdrowego stylu życia. To wszystko niewątpliwie przyczynia się bezpośrednio do powstawania wielu wad wrodzonych u dziecka. Podstawowymi elementami, składającymi się na odpowiednią higienę kobiety ciężarnej to: spokój, długi, około 9-godzinny sen, odpoczynek, niewielka, nieforsująca aktywność fizyczna, właściwe odżywianie, dostarczające wszystkich niezbędnych składników – tj. witamin, białek, węglowodanów oraz soli mineralnych. I kolejna ważna zasada – wszystkie ważniejsze decyzje kobieta musi podejmować po konsultacji z lekarzem, gdyż od tej pory nie jest odpowiedzialna już tylko za siebie, ale również za… nowe życie, które nosi w sobie.

Nie trzeba chyba przypominać, że kobiecie ciężarnej nie wolno jest pić alkoholu, palić papierosów, już tym bardziej zażywać narkotyków, ani zażywać żadnych leków, o ile nie przepisze ich sam lekarz. Nawet tych na ból głowy! Mówiło się kiedyś, że lampka czerwonego wina do jedzenia nikomu jeszcze nie zaszkodziła, a tymczasem okazuje się, że nawet taka ilość może być szkodliwa dla maluszka rozwijającego się w łonie matki. Trzeba bowiem wiedzieć, że wszystkie te używki dostają się wraz z krwią matki dostać do płodu i go poważnie uszkodzić. Nawet spowodować poronienie – to w najgorszym przypadku. W pośrednim – dziecko rodzi się z wrodzonymi wadami, które dotyczą niepełnego lub całkowitego zaburzenia w rozwoju dziecka, w związku z czym przebiega on nieprawidłowo. Dzieci takie już do końca pozostają albo upośledzone, kalekie lub po prostu nie dożywają długich lat. I ostatnia sprawa – częste, regularne kontrole u lekarza. Jeśli chodzi o podróż, to trzeba wiedzieć, że transport lotniczy w przypadku kobiet w ciąży nie jest zabroniony, ale na pewno niewskazany w trakcie ostatnich czterech tygodni, ponieważ turbulencje i różnego rodzaju wibracje w powietrzu mogą spowodować przedwczesny poród. I co ważne, powinny to być w miarę krótkie trasy. Wybierając samochód, istotne, by ciężarna kobieta go nie prowadziła. Będąc pasażerem, powinna mimo wszystko zapinać pasy, ze względu na bezpieczeństwo, jakby nie patrzeć… dwóch osób! W czasie takiej podróży warto robić krótkie przerwy. . Jeśli chodzi o higienę ciała, to przede wszystkim prysznic. Ważne, by woda, w której się kąpiemy, nie przekraczała 36 stopni Celsjusza. Kąpiel taka nie powinna również trwać zbyt długo, a więc przekraczać piętnastu minut. Co do kosmetyków, to warto zainwestować w te specjalnie przeznaczone dla kobiet ciężarnych. W trakcie kąpieli, w celu wzmocnienia mięśni i okolic klatki piersiowej, dobrze jest polewać sutki letnią lub zimną wodą, a później je do sucha wytrzeć. Bielizna koniecznie musi być codziennie zmieniana i powinna być przewiewna, najlepiej żeby wykonana była z bawełny. Koniecznie trzeba uważać, żeby nie poślizgnąć się w łazience! A więc warto zakupić specjalną matę antypoślizgową w tym celu. Podczas ciąży kobiety są szczególnie narażone na wystąpienie u nich próchnicy, wobec czego wówczas powinny szczególnie dbać o stan ich jamy ustnej, a więc odwiedzać w miarę często dentystę oraz dosyć często myć zęby, przynajmniej po każdym posiłku. Co się tyczy bólu brzucha, to jest on raczej nieunikniony, bo wiąże się przede wszystkim z tym, że dziecko zwyczajnie rośnie i zaczyna w pewnym momencie kopać, i tak dalej. Jeśli jednak wraz z bólem brzucha pojawiają się na przykład zawroty głowy, mdłości czy ostra biegunka, fakt ten również powinno się niezwłocznie zgłosić swojemu ginekologowi. I to od razu, a nie przy następnej wyznaczonej wizycie. Może się bowiem okazać, że nie jest to zwyczajna tak sobie dolegliwość, lecz na przykład jakaś nieprawidłowość w przebiegu ciąży.

Okres niemowlęcy

Okres niemowlęcy jest okresem szczególnym – przynosi rodzicom najwięcej euforii i fascynacji malutkim człowieczkiem, ale również najwięcej trosk. To wtedy właśnie muszą zawalić niejedną noc, ażeby zareagować na płacz dziecka, a także by móc nauczyć się odróżniać od zwykłego grymasu na przykład płacz spowodowany bólem lub sygnalizujący, że coś złego się dzieje z niemowlakiem. Tak więc – cała rodzina musi pozostać czujna. Szczególnie widoczne jest to przy pierwszym dziecku, kiedy to niejedna matka odchodzi od zmysłów, nie wiedząc, czy może choćby na chwilę oddalić się od łóżeczka, czy aby maluch nic sobie złego w tym czasie nie zrobi. To jest całkowicie normalne i uzasadnione! Higiena w tym okresie sprowadza się przede wszystkim na częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których dziecko przebywa (ale nie wolno go zanosić do zimnego pokoju!), a także na regularnym zmienianiu ubranek, stosowaniu łagodnych środków do ich prania, dość częstym zakładaniu świeżych pampersów lub pieluszek, codziennym kąpaniu. Co ważne – w miarę możliwości należy wychodzić z dzieckiem na spacery, odpowiednio je ubierając, trzymać z dala od osób chorych (szczególnie na choroby zakaźne), a także już przyzwyczajać je na przykład do tego, że nie powinno uczyć się spać w totalnej ciszy lub być bez przerwy noszone na rękach.
W okresie wczesnego dzieciństwa dziecko jest nader aktywne, chce poznawać świat i naturalnie trzeba mu to umożliwić, ale z zachowaniem podstawowych środków bezpieczeństwa. A więc koniecznie trzeba zawczasu uprzedzić malucha, co mu wolno robić, jaka grozi mu kara za sprzeciwienie się czy grymaszenie – ważne, by od razu ustalić pewne zasady. Nieodzownym elementem jest zapewnienie ruchu na powietrzu, a także właściwego odżywiania.

Okres przedszkolny

W okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym najistotniejsze jest okazanie dziecku właściwych, dobrych wzorców, które wynosi z domu, aby móc w koleżeństwie i przyjaźni żyć z rówieśnikami, by chciało rozwijać swoje indywidualne zainteresowania. Nadal należy je dobrze karmić, a także uczyć dbałości o własną higienę – a więc konieczności mycia rąk przed jedzeniem, zębów pod wieczór – wraz z odpowiednią techniką. To także okres, kiedy bezwzględnie trzeba wpajać dziecku podstawowe kanony kultury osobistej – a więc słowa takie, jak: „dziękuję”, „proszę”, „przepraszam”. Nie można także dogadzać pociesze we wszystkim i spełniać jej każdą zachciankę, gdyż to je „rozpaskudzi”, przyzwyczai do luksusu.

Okres dojrzewania

Okres dojrzewania to szczególny moment w życiu człowieka, jeśli chodzi o dbałość o higienę. Ta, w odniesieniu do ciała, jest niezwykle istotna w młodym wieku. Ponieważ wówczas znacznie zwiększa się potliwość skóry, wobec czego nieodzowna jest codzienna kąpiel. Również bardzo ważne jest regularne mycie narządów płciowych – szczególnie tyczy się to napletka u mężczyzn oraz warg sromowych u kobiet. Do tego celu najlepiej jest używać specjalnych płynów przeznaczonych do higieny intymnej, zawierających neutralny, a więc najbezpieczniejszy dla tych okolic, obojętny odczyn pH. W przypadku dziewczyn, które miesiączkują, niezwykle istotne jest systematyczne zmienianie podpasek bądź tamponów, a także – w miarę możliwości – podmywanie się. Jeśli chodzi o sport, to jest on jak najbardziej pożądany, ale niezbyt wyczynowy i forsujący – taki może pojawić się dopiero pod koniec etapu dojrzewania. Dalsze okresy, a więc stabilizacji życiowej oraz starości sprowadzają się głównie do dbałości o odpowiednią ilość snu, ruchu, prawidłowe odżywianie i o nienadwerężanie nerwów. Zobacz również kosmetyki avon.