Sklep z zabawkami dla dzieci

Macierzyństwo

Ciąża i Poród - Macierzyństwo: Zmęczenie i Radość

Macierzyństwo: zmęczenie i radość …

Zachowania macierzyńskie według psychologów charakteryzują się przede wszystkim przywiązaniem matki do swego potomstwa. Liczne doświadczenia przeprowadzone na zwierzętach wykazały przy tym, że tendencja ta może być najsilniejszą ze wszystkich, większą nawet niż potrzeba zaspokojenia pragnienia czy głodu. Naukowcy odkryli też, że np. owca uczy się rozpoznawać zapach swojego jagnięcia już po trzech godzinach od jego urodzenia. U ludzi oprócz przyczyn biologicznych istnieją również czynniki natury psychospołecznej, które odgrywają podstawową rolę w postawie opiekuńczości względem dziecka.

Macierzyństwo jest indywidualnym doświadczeniem kobiety, nadającym jej zupełnie nową tożsamość. Można chyba postawić tezę, że macierzyństwo będzie spełnione i szczęśliwe, kiedy wyniknie ze świadomej, zgodnej decyzji dwojga osób, przygotowanych duchowo i materialnie na posiadanie dziecka. Z tej racjonalnej decyzji, podjętej w odpowiednim dla obojga rodziców czasie ma powstać bowiem nowe życie, za które należy wziąć ogromną odpowiedzialność. Macierzyństwo to nie tylko zachowania opiekuńcze. To przede wszystkim troska o zapewnienie odpowiedniego rozwoju duchowego i intelektualnego, potrzeba wychowania dziecka na dobrego, mądrego człowieka. Z chwilą kiedy kobieta zostaje matką dociera do niej myśl, że macierzyństwo to nie tylko biologia i cielesność, ale coś, co sięga dużo głębiej.

Często bywa tak, że mimo świadomego zaplanowania potomstwa i dobrego przygotowania teoretycznego, fakt pojawienia się małego człowieka na świecie weryfikuje większość wcześniejszych o tym wyobrażeń. Opowiadania koleżanek o bólach porodowych zupełnie nie przystają do tego Twojego bólu, który właśnie przeżyłaś, a nieprzespane noce, o których również Twoi znajomi kiedyś ci wspominali – zaczynasz teraz odczuwać na własnej skórze. Wszystko, czego doświadczasz (głównie w ciągu pierwszych dwóch-trzech miesięcy), jest nowe i trudne. Musisz nauczyć się karmić, pielęgnować, nieustannie koncentrować na dziecku, wyczuwać i zaspokajać wszystkie jego potrzeby zarówno w ciągu dnia jak i nocy. Zmieniają się twoje priorytety, zmienia się cały świat, a także poczucie czasu. Zmęczenie, niewyspanie, stres, huśtawka nastrojów czasami mogą wydawać się ponad ludzkie siły. A jednak kobieta jest w stanie wszystko pokonać, jest w stanie nie tylko przyzwyczaić się do tego nowego stanu, ale jest także zdolna czerpać z niego radość. Każdy bowiem nowy dzień, tydzień i miesiąc przynosi nowe doświadczenia i uczucia. Dziecko zmienia się i rozwija bardzo szybko, nabywa tak wiele nowych umiejętności w tak krótkim czasie, że obserwacja tego daje powody do dumy i radości. Pierwszy uśmiech, pierwsze słowo, pierwszy krok wynagradzają wszystkie trudy zmęczonej codzienności. Absorbująca zmienność przyzwyczajeń, wyglądu, umiejętności wciąga rodziców w ten jakże fascynujący świat ich dziecka. Warto nauczyć się postrzegać macierzyństwo jako wielką, zaskakującą przygodę. Trud i poświęcenie potrzebne do opieki i wychowania dziecka bardzo szybko zostaną wynagrodzone prawidłowym rozwojem uczuciowym, emocjonalnym, duchowym i intelektualnym. Ktoś powiedział kiedyś, że dziecko jest jak walizka: co włożysz to i wyjmiesz. A ta świadomość może dawać siłę, motywację, a potem radość z widocznych efektów. Warto spojrzeć także na macierzyństwo jako przyjęcie nowej roli do wypełnienia, nabycie nowych kompetencji, dojrzałości, zorientowania na „dawanie”, mobilizacji do działania. Macierzyństwo może również eliminować egoizm, dać szersze spojrzenie na świat i ludzi, a przede wszystkim wyznaczyć życiu kobiety prawdziwy sens.