Sklep z zabawkami dla dzieci

Nowoczesna antykoncepcja

Ciąża i Poród - Nowoczesna antykoncepcja - Poradnik Kobiety

Nowoczesna antykoncepcja

Pod pojęciem antykoncepcji Światowa Organizacja Zdrowia definiuje działania polegające na zapobieganiu ciąży, a równocześnie nie wymagające od partnerów zaniechania współżycia. Antykoncepcja nowoczesna dąży do zminimalizowania skutków ubocznych i w tym celu może posłużyć się na przykład tak zwanymi komputerami cyklu. Istnieją bowiem obecnie urządzenia, które pozwalają kobiecie uniknąć nieplanowanej ciąży poprzez wskazanie dni płodnych.

Dzięki szczegółowej analizie danych komputery cyklu są w stanie bardzo precyzyjnie określić moment owulacji oraz dokonać pomiaru temperatury (dzięki niezwykle dokładnemu sensorowi). Należy wspomnieć przy tej okazji, że taki pomiar jest bardzo szybki, gdyż trwa zaledwie 40 sekund, natomiast wmontowany specjalny budzik przypomina dodatkowo o konieczności codziennego dokonywania takich pomiarów. Poprzez regularną, codzienną kontrolę zmian zachodzących w organizmie i równoczesną ich analizę za pomocą komputera cyklu, nowoczesna kobieta ma możliwość unikania poczęcia lub przeciwnie – świadomego i planowanego wpływu na własne macierzyństwo. Dobrodziejstwem komputerów cyklu jest ponadto możliwość wykrycia zaburzeń hormonalnych, a nawet wielu dotychczas nieuświadomionych chorób.

Urządzenia o nazwach Bioself, Lady Comp lub Baby Comp są ponadto bardzo pomocne dla kobiet mających nieregularne cykle miesiączkowe. Jedynym poważnym ich minusem jest cena, gdyż komputery cyklu kosztują około 1800 złotych, co sprawia, że zapewne większość kobiet mieszkających w Polsce nie może sobie na nie po prostu pozwolić. Oprócz opisanych wyżej urządzeń diagnozujących płodność nowoczesna antykoncepcja stosuje takie preparaty hormonalne, które starają się jak najwierniej naśladować kobiece hormony. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych prowadzi do wstrzymania owulacji oraz powoduje zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, co jest oczywistą barierą dla męskich plemników.

Z kolei nowoczesne leki antykoncepcyjne oprócz wysokiej skuteczności zmniejszają objawy niepożądane, a nawet mogą zadziałać pozytywnie (na przykład przez zwalczanie infekcji dróg rodnych lub zmniejszanie ryzyka zachorowalności na raka trzonu macicy i jajników). Dzięki starannej opiece lekarskiej, indywidualnemu podejściu do pacjentek i utrzymywaniem nadzoru nad równowagą hormonalną i ogólnym stanem zdrowia – współczesna terapia hormonalna staje się coraz korzystniejsza i bardziej bezpieczna dla kobiet. Dzieje się tak również za przyczyną „ulepszonego” przez nowoczesną medycynę hormonu zwanego progestagenem, który niezwykle pozytywnie wpływa na zdrowy wygląd skóry oraz jest w stanie zmniejszyć przykre dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym. Ponadto nie powoduje przyrostu masy ciała, czego tak bardzo obawiały się kobiety, które jeszcze kilkanaście lat temu decydowały się na zastosowanie antykoncepcji hormonalnej. Decyzję jednak zarówno co do danej metody antykoncepcji, jak i rodzaju pigułek powinna podjąć kobieta po wcześniejszym zdobyciu obszernej wiedzy na ten temat. Tak zwana antykoncepcja light według niektórych budzi spore kontrowersje i nie należy do niej podchodzić zupełnie bezkrytycznie. Minimalizacja dawki hormonów i indywidualizacja terapii nie chroni bowiem kobiety całkowicie przed skutkami ubocznymi antykoncepcji hormonalnej. Należy pamiętać o tym, że skutki uboczne antykoncepcji, tj źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych mogą powodować na przykład: przygnębienie, zmiany nastroju, obniżenie popędu seksualnego, podwyższenie ciśnienia czy też nieoczekiwane plamienia.