Piekarnia Internetowa

Ósmy Tydzień Ciąży

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni

Ciąża Tydzień po Tygodniu. Tydzień 8

W tym okresie tułów wydłuża się i łatwo go odróżnić od reszty ciała. Na twarzy widoczny jest koniuszek nosa i dziurki. Gałki oczne i soczewki są już wykształcone, zaczynają rosnąć też powieki. Na szyi po obu stronach pojawiają się uszy; rozwinięte jest już ucho wewnętrzne. Kości i kończyny prężnie się rozwijają, ramiona i nogi wydłużyły się, łokcie i nadgarstki zaczynają się zginać, można także policzyć już palce.

Piekarnia Internetowa

W sercu kształcą się zastawki tętnic płucnej i głównej (aorty). Oskrzela bardziej się rozwijają, a z tkanki mięśniowej tworzy się szkielet chrzęstny. Rozpoczyna się proces kostnienia; wzrost kości wyznacza moment przejścia z okresu zarodkowego do płodowego. Przez układ krążenia zaczyna płynąć krew, rozwija się także przewód pokarmowy, zwłaszcza jelita, które zaczynają usuwać z organizmu zbędne produkty, a także zawiązki narządów płciowych. Pod koniec 8 tygodnia odległość ciemieniowo-siedzeniowa zarodka wynosi 14-20 mm.

W tym tygodniu pojawiają się także pierwsze, bardzo delikatne ruchy dziecka, których kobieta nie jest w stanie poczuć. Z uwagi na to, iż błędnik dziecka kształtuje się bardzo szybko, niemalże od samego początku dziecko reaguje na ruch. Ponadto macica kobiety staje się coraz większa, co może powodować odczuwanie pewnych dolegliwości: ucisku lub bóli w podbrzuszu oraz w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, a nawet skurczy.

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni
Ciąża i Poród – Ciąża Tydzień Po Tygodniu – 40 Tygodni