Sklep z zabawkami dla dzieci

Oznaki Porodu

Ciąża i Poród - Oznaki Porodu, Główne Zwiastuny Porodu

Oznaki porodu

Każda kobieta, a w szczególności ta, która rodzi swoje pierwsze dziecko, pod koniec ciąży zastanawia się bezustannie, czy czasem nie przegapi oznak rozpoczynającego się porodu, bądź też czy zbyt wcześnie nie wywoła alarmu swoim porodem, a potem nie okaże się, że to potrwa jeszcze długi czas.

Pomimo, iż każdy poród jest inny i każda kobieta przeżywa go inaczej, to w każdym można wyodrębnić takie same okresy, trwające krócej bądź dłużej. Ponadto pierwsze oznaki porodu mogą być inne w każdym przypadku. Można jednak wyodrębnić pewne symptomy, które świadczyć mogą o zbliżającym się właśnie porodzie. Zalicza się do nich: dziwne samopoczucie kobiety, która może czuć zdenerwowanie, niepewność, wyczerpanie, bądź odwrotnie – wielką energię; tzw. instynkt gniazdowy – czyli nieodparta chęć sprzątania, odkurzania; napady wilczego głodu bądź biegunka.

Poza powyższymi objawami, głównymi zwiastunami porodu są także: obniżenie dna macicy, które następuje na kilka tygodni lub godzin przed porodem; odejście czopu śluzowego (chroniącego wnętrze macicy przed infekcją), które następuje zwykle na kilka godzin przed rozpoczęciem porodu; odejście wód płodowych – płynu owodniowego, spowodowany pęknięciem pęcherza płodowego, które może przebiegać w formie szybkiego wypłynięcia wody bądź sączenia się cienkiej strużki; występowanie wstępnych skurczów porodowych, innych aniżeli skurczów Braxtona-Hicksa, które odczuwalne bądź nieodczuwalne są przez kobietę pod koniec ciąży, stanowiące trening macicy. Z kolei skurcze porodowe występują nie rzadziej, niż co 5-10 minut i trwają od 30 do 60-75 sekund.