Sklep z zabawkami dla dzieci

Piąty Tydzień Ciąży

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni

Ciąża Tydzień po Tygodniu. Tydzień 5

Do tej pory zarodek był masą komórkową, ale od tego momentu ciąży zaczyna powstawać wyraźny kształt organizmu. Zarodek ma już około 2-4 mm, a worek owodniowy – 2-3 ml. Tarcza komórek zarodka zagina się i przybiera kształt walca. Tworzy się także rurka zwaną cewą nerwową, z której wytworzy się ostatecznie ośrodkowy układ nerwowy z mózgiem i rdzeniem kręgowym, układ kostnoszkieletowy i mięśniowy. Właśnie w celu zapobiegania wadom cewy nerwowej, profilaktycznie zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego przynajmniej na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę i przez I trymestr ciąży (trzy miesiące). Powstające ponadto zaczątki pępowiny dostarczają maleństwu niezbędnych składników odżywczych.

W tym okresie ciąży w zarodku wytworzy się również płytka, z której powstanie układ krążenia i serce – jako jeden w pierwszych tworzących się organów, który teraz po raz pierwszy zaczyna się spontanicznie kurczyć. W tym również momencie – około 5-6 dni po planowanym terminie miesiączki – można już otrzymać miarodajny wynik testu ciążowego.

W wyglądzie kobiety nie zachodzą żadne zmiany, natomiast pierwsze oznaki ciąży, rozpoznane w poprzednim tygodniu mogą się nasilać, bądź dopiero pojawiać.

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni
Ciąża i Poród – Ciąża Tydzień Po Tygodniu – 40 Tygodni