Sklep z zabawkami dla dzieci

Pierwszy Tydzień Ciąży

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni

Ciąża Tydzień po Tygodniu. Tydzień 1

Ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni. Zwykle kobiety nie są w stanie określić dokładnego momentu poczęcia maleństwa, dlatego umownie lekarz ustala termin porodu (tzw. wiek ciążowy) na 40 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Tak więc pierwszy tydzień to miesiączka, a do faktycznego zapłodnienia jeszcze nie doszło.

Wiek ciążowy można liczyć na dwa sposoby: do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 280 dni lub od tej daty odejmuje się 3 miesiące i dodaje 7 dni. W pierwszym tygodniu nie dzieje się nic szczególnego. W czasie ostatniej miesiączki przed ciążą, dojrzewają komórki jajowe i następuje ukrwienie jamy macicy.

Jeśli planuje się jednak poczęcie, kobieta już w tym okresie powinna postępować tak, jakby zaszła w ciążę, aby dobrze przygotować się do zbliżającego się macierzyństwa; powinna zdrowo się odżywać, rzucić palenie papierosów i picie alkoholu, nie przyjmować, bez porozumienia z lekarzem, żadnych leków, a rozpocząć z kolei przyjmowanie kwasu foliowego (zalecana dawka: 0,4 miligramów dziennie).

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni
Ciąża i Poród – Ciąża Tydzień Po Tygodniu – 40 Tygodni