Piekarnia Internetowa

Stomatologia w ciąży

Ciąża i Poród - Stomatologia w Ciąży - Leczenie i Pielęgnacja Zębów

Stomatologia w Ciąży

Leczenie i pielęgnacja zębów w ciąży
Kiedy kobieta dowiaduje się, że zostanie matką poza radością, bardzo często pojawiają się wątpliwości, co do przebiegu samej ciąży i zdrowia malucha. Wiele z tych wątpliwości dotyczy leczenia stomatologicznego i wizyt u dentysty. Z jednej strony obawa przed bólem, z drugiej – przed wpływem znieczulenia na dziecko, sprawiają, że wiele kobiet po prostu odkłada wizyty u stomatologa, aż do rozwiązania. Niestety takie podejście może mieć bardzo negatywne, wręcz nieodwracalne skutki.

Piekarnia Internetowa

Ciąża a próchnica
W pierwszym trymestrze ciąży wiele kobiet cierpi na nudności. Poranne wymioty poza pogorszeniem samopoczucia mogą wpływać na stan naszego uzębienia. Przedostający się do jamy ustnej kwas żołądkowy odwapnia tkanki twarde zęba, co przyspiesza rozwój próchnicy. Dodatkowo, wiele kobiet podczas ciąży ma zwiększony apetyt na słodycze i kwaśne pokarmy, które zwłaszcza w połączeniu, są naprawdę szkodliwe dla naszych zębów.

Wizyta u dentysty podczas ciąży
Wbrew obiegowym, błędnym zresztą opiniom, kobieta w ciąży nie powinna unikać wizyt u stomatologa, a wręcz przeciwnie. Warto na początku drugiego trymestru umówić się wizytę kontrolną u dentysty, aby ocenił on stan uzębienia, a nawet doradził leczenie profilaktyczne. Stosowanie znieczulenia podczas ciąży nie jest szkodliwe, niemniej jednak, leczenie zębów ze znieczuleniem u pacjentek w ciąży wykonuje się tylko w nagłych przypadkach – silnego bólu zęba czy stanu zapalnego.

Dla pewności i bezpieczeństwa, wszelkie zabiegi stomatologiczne odkładane są do rozpoczęcia czwartego miesiąca ciąży, kiedy u dziecka ukształtują się już najważniejsze narządy. Wiele pacjentek poza znieczuleniem, obawia się również prześwietlenia w czasie ciąży, które mogłoby zaszkodzić dziecku. Nie ma się jednak czym martwić. Podczas RTG zębów naświetlany jest tylko obszar głowy, zdjęcie wykonywane jest zewnątrzustnie, a żadna dawka promieniowania nie jest kierowana na płód. Dodatkowo, pacjentka ma na sobie ołowiany fartuch, których chroni ją i dziecko przed promieniowaniem rozproszonym.

Jak dbać o zęby w czasie ciąży?

Jeśli masz problemy z porannymi nudnościami, powinnaś płukać usta specjalnym roztworem z fluorem, który wzmocni zęby i pomoże uchronić je przed próchnicą. Warto też zadbać o odpowiednia dietę i ograniczyć słodycze czy inne zachcianki.

Pamiętajmy, że ciąża to dla kobiety stan szczególny, ale nie zwalnia jej z dbania o zęby i z regularnych wizyt u dentysty. A zdrowa mama to również zdrowe dziecko.

Materiały zaczerpnięto http://albadent.pl/oferta/leczenie-zebow-w-ciazy/