Sklep z zabawkami dla dzieci

Szkoła Rodzenia

Ciąża i Poród - Czy Jest Potrzebna Szkoła Rodzenia?

Szkoła Rodzenia

Dla każdej kobiety moment pojawienia się na świecie jej dziecka jest chwilą niezwykłą i przełomową. Na narodziny nowego człowieka oczekuje się z mieszanymi uczuciami: ciekawości, radości, nadziei, ale również obawy i strachu. Kobieta w ciąży zastanawia się czy sobie poradzi z wychowaniem swojego dziecka w każdym z możliwych aspektów: fizycznym, psychicznym i moralnym i jak bardzo zmieni się życie i priorytety. Większość przyszłych mam zdobywa przed porodem wiedzę teoretyczną – od rodzących już koleżanek albo z przeróżnych poradników, artykułów czy książek na temat porodu i macierzyństwa.

Tymczasem doskonałym sposobem dobrego przygotowania się zarówno do porodu i wszystkich kwestii z tym związanych oraz do zupełnie nowej roli bycia mamą, są Szkoły Rodzenia. Zlokalizowane z reguły przy Szpitalach, prowadzone przez doświadczonych i wykwalifikowanych lekarzy, pielęgniarki i położne, zapewniają różnorodne zajęcia z elementami wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych.

Dla kogo są przeznaczone zajęcia w Szkołach Rodzenia?

Zapis do Szkoły Rodzenia zalecany jest kobietom oraz parom, ze szczególnym wskazaniem na tych, którzy decydują się na tak zwany poród rodzinny tj. w obecności ojca dziecka. Jeśli lekarz prowadzący nie stwierdza przeciwwskazań – kobieta może zapisać się do Szkoły Rodzenia już w 20 tygodniu ciąży. W niektórych Szkołach jest ściśle określony moment rozpoczęcia zajęć, w innych decyzję o chwili rozpoczęcia kursu podejmują sami zainteresowani.

Czego można dowiedzieć się podczas kursu szkoły rodzenia ?
Zazwyczaj zajęcia organizowane w Szkołach Rodzenia podzielone są na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Prowadzący wykłady przekazują przyszłym rodzicom wiedzę na temat ciąży, przygotowania do porodu, jego przebiegu, a także pożądanych zachowań od chwili gdy dziecko już się pojawi. Uczestnicy zajęć zdobywają również praktyczne umiejętności dotyczące pielęgnacji i żywienia noworodka, jak i informacje jak przygotować się na pobyt w Szpitalu i na temat procedur w nim obowiązujących. Fachowcy przygotowują matkę do karmienia piersią (fizjologia, techniki) i uczą jak postępować w zaskakujących sytuacjach. Informują również o znieczuleniu – jego rodzajach, konsekwencjach, wadach i zaletach. Kursy w Szkołach Rodzenia przybierają najczęściej formę wykładu, ale także zapewniają swobodną dyskusję z możliwością odpowiedzi na pytania zainteresowanych.
Głównym celem Szkoły Rodzenia jest psychiczne przygotowanie zarówno kobiety, jak i uczestniczącego w porodzie mężczyzny do aktywnego udziału podczas akcji porodowej. Dzięki wsparciu doświadczonego personelu medycznego kursantki budują również wiarę w swoje możliwości, redukując w sobie nadmierny lęk przed porodem.

Szkoła Rodzenia Rzeszów

Zapraszamy osoby z Rzeszowa i okolic na nasze zajęcia AKTYWNA W CIĄŻY

Na czym polegają zajęcia ruchowe?
Z reguły każda dobra Szkoła Rodzenia zawiera w swej ofercie również ćwiczenia fizyczne. Odpowiednio przygotowany, specjalny zestaw ćwiczeń, łączy w sobie elementy aerobowe i oddechowe, które zmuszają serce i płuca do cięższej niż zazwyczaj pracy oraz elementy metody pilates, podczas której za pomocą spinania i rozciągania mięśni i przy dźwiękach spokojnej, relaksacyjnej muzyki budowana jest cielesna i duchowa równowaga. Ćwiczenia te są oczywiście dostosowane do możliwości fizycznych kobiet w ciąży i całkowicie bezpieczne. Delikatna gimnastyka, nauka oddychania i parcia, ćwiczenia ogólnorozwojowe i relaksacyjne poprawiają kondycję kobiety i doskonale przygotowują ją na moment porodu.
Mężczyźni natomiast podczas ćwiczeń mogą nauczyć się trudnej sztuki masażu, który przynosi ulgę rodzącej kobiecie.