Sklep z zabawkami dla dzieci

Szósty Tydzień Ciąży

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni

Ciąża Tydzień po Tygodniu. Tydzień 6

Od tego momentu, aż do 10 tygodnia ciąży, zaczyna się bardzo ważny okres zarodkowy dla maluszka, ponieważ jest on szczególnie teraz narażony na oddziaływanie szkodliwych czynników środowiskowych. Wygląd dziecka zmienia się, zarodek ma już główkę, tułów oraz ogonek, który potem zniknie wchłonięty przez obrastające go tkanki. Odcinek od czubka głowy do końca wyrostka ogonowego nazywa się odległością ciemieniowo-siedzeniową i wynosi około 4 mm.

W szóstym tygodniu powstaje ponadto serce wraz z komorami, które rozpoczynają się kurczyć i pompować krew, co jest widoczne na badaniu USG. Około 40 dnia ciąży po bokach tułowia u dziecka pojawiają się również zawiązki ramion i nóg, formują się oczy. Powstają także fałdki tkanek, które przekształcą się następnie w policzki, brodę oraz szczękę. W miejscu nosa wytwarza się wybrzuszenie; pojawia się ponadto otwór, z którego w przyszłości powstaną usta oraz przewody – jako początki ucha środkowego. U nowo powstałego dziecka powoli zaczynają się również kształtować organy wewnętrzne, takie jak: wątroba, trzustka, płuca i żołądek. Także mózg płodu rozwija się w tym okresie w ogromnym tempie; z istniejącej cewy nerwowej zaczyna wykształcać się zaczątek rdzenia kręgowego. Z kolei z woreczka żółtkowego wyodrębniają się komórki, które stworzą zaczątek jelit i naczyń krwionośnych.

Przez te pierwsze sześć tygodni kobieta może zauważyć niewielki wzrost wagi, jednakże, jeśli mdłościom towarzyszą wymioty – waga może także nieco spaść. W tym okresie niektóre kobiety mają tzw. zachcianki pokarmowe, które też stanowią jeden z objawów ciąży. Jest to także moment, w którym należy udać się na pierwszą wizytę do lekarza, podczas której zostanie przeprowadzony dokładny wywiad lekarski, zostanie potwierdzona ciążą z określeniem daty porodu, a także zlecone zostaną przez ginekologa podstawowe badania laboratoryjne.

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni
Ciąża i Poród – Ciąża Tydzień Po Tygodniu – 40 Tygodni