Sklep z zabawkami dla dzieci

Trzydziesty Dziewiąty Tydzień Ciąży

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni

Ciąża Tydzień po Tygodniu. Tydzień 39

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży to czas, kiedy musisz być gotowa na poród. Twoje dziecko jest już zupełnie ukształtowane. Układa się w pozycji główkowej, a w twojej szyjce macicy zachodzą zmiany zwiastujące przybliżanie się momentu rozwiązania.

         Ty sama zapewne jesteś równie zmęczona, co podekscytowana. W zasadzie jeśli chodzi o dolegliwości, nie powinny się różnić od tych, które odczuwałaś w poprzednich tygodniach. Zmienia się tylko czas do porodu, jest coraz bliżej. Twoje dziecko jest już duże, a łożysko zaczyna wysychać. Brzuch przestaje rosnąć. Możesz w związku z tymi zmianami zaniepokoić się mniejszą ruchliwością maleństwa. Rzeczywiście nie będzie już tak szaleć jak jeszcze 2-3 tygodnie temu. Ma zdecydowanie mniej miejsca, więc rzadziej poczujesz jak się rusza. Ale to nie jest niepokojący sygnał, więc nie martw się tą zmianą.

        Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi 36 cm, a całkowita długość płodu 49 cm, a waga wzrosła do około 3,35 kg. W jelitach dziecka jest już zgromadzona smółka, która będzie pierwsza jego kupką. Już niebawem główka dziecka przebije worek owodniowy, ciężarnej odejdą wody i zacznie się poród

         Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży, to czas, kiedy musisz zwracać uwagę na trzy ważne czynniki. Pierwszym jest częstotliwość i bolesność skurczy, które już od jakiegoś czasu ci towarzyszą. Jeśli będą się utrzymywać i zdecydowanie zyskają na sile, jedź do szpitala bo prawdopodobnie właśnie zaczyna się poród. Druga sprawa to odejście wód płodowych. Nie zawsze tak łatwo je rozpoznać. Jeśli nie masz pewności czy to się właśnie wydarzyło, udaj się do szpitala. Kolejnym sygnałem zwiastującym poród jest odejście czopa  śluzowego. Może on wyglądać po prostu jak bezbarwny lub białawy śluz. Jeśli tak jest w twoim przypadku, poród rozpocznie się w ciągu najbliższych kilku dni. Jeśli jednak ten śluz jest podbarwiony krwią, udaj się do szpitala. Poród w takim przypadku powinien nastąpić w ciągu 24 godzin.

         Choć pewnie mierzysz się teraz z różnymi myślami, staraj się do samego końca dbać o wypoczynek i pozytywne nastawienie. Rozwiewaj wszelkie wątpliwości dotyczące porodu i z radością wyczekuj wzięcia w ramiona dziecka, które tak długo nosiłaś w swoim łonie.

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni
Ciąża i Poród – Ciąża Tydzień Po Tygodniu – 40 Tygodni