Sklep z zabawkami dla dzieci

Trzydziesty Ósmy Tydzień Ciąży

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni

Ciąża Tydzień po Tygodniu. Tydzień 38

         Trzydziesty ósmy tydzień ciąży to już prawie finisz, końcówka 3. trymestru. Twoje dziecko waży już ponad 2,5kg ma około 48 cm i wygląda tak, jak będzie wyglądało po porodzie. Ma włoski na głowie i małe paznokietki u rączek i nóżek. Od tego momentu co najwyżej przybierze jeszcze na masie. Ale nawet jeśli urodzi się teraz, doskonale da sobie radę po drugiej stronie brzucha. Ma sprawny układ pokarmowy, oddechowy, serduszko pracuje miarowo. Uzbrojone w zmysły czeka na opuszczenie brzucha i poznawanie świata zewnętrznego, a w tym najważniejszej osoby w jego życiu, czyli ciebie.

         Musisz mieć też świadomość, że nastrój maluszka zależy od twojego nastroju. Hormony, które wydzielają się pod wpływem twoich emocji, docierają także do niego. Jest więc bardzo ważne, żebyś unikała stresu i świadomie dbała o relaks. Staraj się skupiać myśli na radościach macierzyństwa, zamiast zamartwiać się na zapas. Dużo wypoczywaj i śpij, kiedy tylko możesz.

         Zapewne odczuwasz już duże zmęczenie i być może wyczekujesz porodu. Bóle podbrzusza, skórcze macicy, opuchlizna, rosnące piersi, stan wyczekiwania, wszystko to może dawać się we znaki. I rzeczywiście musisz być przygotowana na to, że w każdej chwili może rozpocząć się poród. Powinnaś już mieć wybrany szpital, do którego się udasz i w pełni spakowaną torbę, którą ze sobą weźmiesz. Pamiętaj, żeby znalazły się w niej nie tylko rzeczy potrzebne tobie, ale również dziecku.

         Obserwuj też uważnie wszystko, co się dzieje w twoim ciele. Jeśli skurcze nie mijają i stają się coraz boleśniejsze, natychmiast udaj się do szpitala. Trzydziesty ósmy tydzień ciąży to także czas, kiedy u wielu kobiet następuje odejście czopu śluzowego, który zatykając światło szyjki macicy, chronił płód przed infekcjami. Teraz zostaje on wyrzucony, co zaobserwujesz w postaci krwistej wydzieliny. Od tego momentu bądź szczególnie ostrożna, bo poród może rozpocząć się nawet w ciągu kilku godzin.

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni
Ciąża i Poród – Ciąża Tydzień Po Tygodniu – 40 Tygodni