Piekarnia Internetowa

Trzynasty Tydzień Ciąży

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni

Ciąża Tydzień po Tygodniu. Tydzień 13

Rozpoczyna się drugi trymestr ciąży, który jest dla większości kobiet najwspanialszym okresem ciąży. Dziecko staje się coraz ładniejsze. Oczy umiejscowione dotąd z boku u podstawy głowy, zaczynają się do siebie zbliżać, a także uszy przesuwają się we właściwe miejsce. Zmieniają się także proporcje ciała, od tego momentu rosnąć będzie przede wszystkim tułów, a w mniejszym stopniu główka. Nerki zaczynają pracować, dziecko wydala mocz za pomocą łożyska do krwi matki, a potem filtrowany jest przez jej nerki. Kształtują się także zawiązki zębów stałych. Płód ćwiczy mięśnie twarzy: marszczy czoło, nadyma policzki; dobrze się także porusza, macha rączkami i nóżkami, rusza główką, zaczyna ssać kciuk.

Piekarnia Internetowa

W tym okresie rozwija się także zmysł smaku. Całkowicie także dojrzało łożysko zaopatrujące płód w związki odżywcze, tlen i oczyszczające krew z substancji szkodliwych, a także produkujące hormony: progesteron i estriol, biorące udział w utrzymaniu ciąży.

Dziecko z tego tygodnia można porównać wielkościowo do rozmiaru brzoskwini – 65-80 mm długości i wagowo do dorodnej rzodkiewki – 13-20 gram.

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni
Ciąża i Poród – Ciąża Tydzień Po Tygodniu – 40 Tygodni