Sklep z zabawkami dla dzieci

Trzydziesty Piąty Tydzień Ciąży

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni

Ciąża Tydzień po Tygodniu. Tydzień 35

        Trzydziesty piąty tydzień ciąży to już 8 miesiąc i 3 trymestr. Do porodu bardzo blisko, co zapewne odczuwasz. Twoje dziecko mierzy już koło 45cm. Jego wielkość sprawia, że czujesz coraz silniejszy nacisk na pęcherz i drogi rodne, zwłaszcza, że teraz maluch zacznie się opuszczać. Chociaż mogłaś mieć problemy z oddychaniem i zgagą, wiedz, że powoli będzie lepiej. Tymczasem unikaj słodyczy i mąki, które mogą nasilać problemy. Skóra na twoim brzuchu jest mocno napięta i zapewne często widzisz jak wypycha ją rączka, stopa albo pośladki maleństwa.

         Dla twojego malca trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, kiedy dużo śpi, a prawie 60% tego czasu stanowią marzenia senne. W przypadku nas, dorosłych to zaledwie 25% czasu śnienia. Jednak to, co śni się dziecku, różni się od naszych snów. Najprawdopodobniej u niego na marzenia senne składają się głównie dźwięki, ruchy i dotyk. To również czas, kiedy w jego mózgu szybko tworzą się kolejne komórki mózgowe. Ma już ukształtowany układ oddechowy, więc nawet jeśli dojdzie do przedwczesnego porodu, maluch powinien świetnie sobie poradzić. Cały czas jego mały organizm uzbrajany jest w przeciwciała pochodzące z twojej krwi. A pod jego skórą gromadzi się tłuszcz, który ma chronić go przed zmianą temperatury po porodzie. Z jego ciała wytarł się już meszek. Odrobina mogła jeszcze zostać na ramionach i plecach. Za to na jego główce rosną prawdziwe włosy. Zobaczysz je niedługo.

         Sama pewnie czujesz już duże zmęczenie. Dźwigasz spory ciężar, a opuchlizna, rozkojarzenie i bóle brzucha nie czynią tego czasu bardziej komfortowym. Musisz więc teraz naprawdę zacząć się oszczędzać. Kiedy poczujesz, że nie masz siły, połóż się i odpocznij. Nie forsuj się, a w trudniejszych momentach szukaj wsparcia u partnera i bliskich.

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni
Ciąża i Poród – Ciąża Tydzień Po Tygodniu – 40 Tygodni