Sklep z zabawkami dla dzieci

Dwudziesty Pierwszy Tydzień Ciąży

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni

Ciąża Tydzień po Tygodniu. Tydzień 21

         Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży to 5 miesiąc, 2 trymestr. Zapewne już od dłuższego czasu czujesz jak puchną Ci ręce i nogi. Niestety w tym tygodniu opuchlizna może się powiększyć. Nawet śluzówka nosa może być obrzęknięta i to do tego stopnia, że zaczniesz chrapać… Rozwiążesz ten problem śpiąc na wyższej poduszce. Natomiast picie dużej ilości wody powinno minimalizować opuchliznę.

         Oprócz tego możesz odczuwać zwiększony apetyt. Musisz go jednak kontrolować. Cały czas pamiętaj o zdrowej diecie. Jest potrzebna i tobie, i maleństwu. Zwłaszcza, że właśnie kształtują mu się kubki smakowe i zaczyna rozpoznawać smaki. W ramach ćwiczenia układu pokarmowego, połyka wody płodowe. Najbardziej odpowiada mu słodki smak. Ale potrafi przyzwyczaić się do różnych innych, dlatego jedz urozmaicone posiłki. Dzięki temu, podczas karmienia piersią nie będziesz musiała jeść bardzo rystrykcyjnie.

         Dwudziesty pierwszy tydzień ciąży to czas, kiedy w mózgu maleństwa rozwijają się komórki nerwowe odpowiedzialne nie tylko za smak, ale również pozostałe zmysły. Poza tym, szpik kostny zaczyna produkcję białych krwinek budujących odporność.

         Dziecko w tym tygodniu ma już 18cm – mierząc od czubka głowy do pupy i waży około 300g. Urosło od poprzedniego tygodnia, więc bardziej czujesz jego ruchy. Ponieważ kręci się teraz energicznie, porusza rączkami i nóżkami, jego mięśnie się wzmacniają, a Ty możesz powoli odczuwać rosnący dyskomfort, wynikający z takiej ruchliwości.

         Dla wielu kobiet dwudziesty i dwudziesty pierwszy tydzień ciąży to także okres, kiedy pojawia się większe roztargnienie. To uczucie może ci towarzyszyć do samego porodu, więc lepiej się do niego przyzwyczaj. Na szczęście jest to też czas, kiedy wzmacnia się więź z dzieckiem. Możesz na przykład odczuwać większą potrzebę mówienia do malca. To bardzo dobry objaw, który pomoże ci znosić niedogodności kolejnych tygodni.

Ciąża i Poród - Ciąża Tydzień Po Tygodniu - 40 Tygodni
Ciąża i Poród – Ciąża Tydzień Po Tygodniu – 40 Tygodni